Dostałeś mandat i punkty karne? Być może zapłacisz wyższe OC

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Polska Izba Ubezpieczeń chce, by towarzystwa mogły wyliczać składki OC na podstawie mandatów i punktów karnych. Wszystko po to, aby osoby łamiące przepisy były obciążone większymi opłatami, ponieważ zwiększają zagrożenie na polskich drogach. Pomysł ten może być jednak trudny do zrealizowania.

Ostatnie miesiące nie były dobrym okresem dla kierowców nabywających obowiązkowe OC. W lipcu średnie stawki wzrosły we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Rekord padł w Link4, gdzie za OC trzeba było zapłacić średnio o 8,14% więcej niż jeszcze miesiąc wcześniej. Według przewidywań stawki w kolejnych miesiącach nadal będą rosnąć.

O zmiany apeluje Polska Izba Ubezpieczeń, która oznajmiła, że konieczne jest zmniejszenie liczby poszkodowanych w wypadkach i kolizjach, bo cierpią na tym również towarzystwa ubezpieczeniowe. Wśród propozycji zmian pojawił się zapis o umożliwieniu ubezpieczycielom korzystania z bazy CEPiK. Agenci mieliby wówczas możliwość wyliczenia polisy w oparciu o mandaty i punkty karne. Ich zdaniem osoby łamiące przepisy znacznie zwiększają zagrożenie na drogach.

Zagraniczny przykład

Takie rozwiązanie jest praktykowane w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii czy Irlandii. W USA liczba mandatów i punktów karny to najistotniejszy czynnik, który wpływa na wysokość polisy. Jak podaje „Rzeczpospolita”, pomysł nie podoba się Ministerstwu Cyfryzacji. Zdaniem resortu informacje o mandatach i punktach karnych to dane wrażliwe, dlatego nie powinny być udostępniane towarzystwom ubezpieczeniowym.

Według Pawła Kuczyńskiego, prezesa Ubea.pl, udostępnianie danych o wcześniejszych sankcjach pomogłoby w ocenie ryzyka, zwłaszcza mniejszym ubezpieczycielom. Na zmianie skorzystałyby także osoby bezpiecznie prowadzące samochody i motocykle. Ze względu na ochronę danych osobowych realizacja pomysłu może okazać się trudna.

– Ubezpieczyciele po prostu muszą otrzymać ustawowe upoważnienie do sprawdzania historii mandatów oraz punktów karnych danej osoby. Konieczna jest również integracja systemów informatycznych zakładów ubezpieczeń oraz krajowej policji – uważa.

Nie pomaga także brak inicjatywy politycznej. – Po chwilowym zainteresowaniu tematem rosnących składek za OC komunikacyjne posłowie zwrócili swoją uwagę ku innym kwestiom. Dodatkowo Ministerstwo Cyfryzacji jest dość sceptycznie nastawione do pomysłu przekazywania poufnych danych ubezpieczycielom – dodaje Kuczyński.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up