Dr Mateusz Hołda z UJ na prestiżowej liście Forbesa

Dr Mateusz Hołda fot. Uniwersytet Jagielloński/Twitter

Dr Mateusz Hołda - współzałożyciel i kierownik działającego przy Katedrze Anatomii UJ Collegium Medicum zespołu naukowego HEART - Heart Embryology and Anatomy Research Team, trafił na prestiżową listę „30 under 30 Europe” stworzoną przez amerykańskie czasopismo Forbes.

To już czwarta edycja europejskiej listy, gdzie w dziesięciu kategoriach wytypowanych zostało po 30 wpływowych osób. Chociaż nie ukończyły jeszcze 30 lat, to już stają się liderami w swoich branżach. Dr Mateusz Hołda został wyróżniony w kategoriach „Science&Healthcare”.

„Nagrodę dedykuję mojemu zespołowi”

- Jestem szalenie szczęśliwy, że znalazłem się wśród najwybitniejszych i najbardziej perspektywicznych ludzi młodego pokolenia w Europie. Wyróżnienia nie traktuję jednak jako indywidualnego docenienia mojej osoby, lecz dedykuję je wszystkim członkom mojego zespołu naukowego - bez nich nie powstałby nawet ułamek moich osiągnięć. „Forbes” docenił nasz wkład w badania nad strukturą układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza jego anatomią, która dla wielu może wydawać się już nauką zamkniętą, w której nie można już zbyt wiele odkryć. Jak widać przełamujemy ten stereotyp i prowadzimy najwyższej jakości badania morfologiczne, które są szeroko doceniane. Miejsce na liście „30 under 30” jest nie tylko zaszczytem, lecz także nakłada zobowiązanie do dalszej wytężonej pracy naukowej - mówi dr Mateusz Hołda.

Jego nazwisko stało się w przeszłości znane, gdy jako pierwszy w Polsce student – i to jeszcze bez tytułu magistra - otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. Taką możliwość daje program Diamentowy Grant, którego był laureatem.

Obrona doktoratu w 2017 nie była jedynym sukcesem młodego badacza, którego dotychczasowy dorobek obejmuje już kilkadziesiąt publikacji naukowych. Hołda był również m.in. laureatem ogólnopolskich grantów badawczych - programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Najlepsi z Najlepszych!” (indywidualnie w 2016 r. i ponownie jako członek zespołu HEART w 2017) oraz przyznawanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Studenckiego Nobla.

Druk i wizualizacja 3D

Prace zespołu kierowanego przez dr. Hołdę skupiają się wokół badania morfologii układu sercowo naczyniowego. Efektem są wytwarzane w laboratorium druk i wizualizacje 3D modeli serca opracowywane na potrzeby medyczne i naukowe.

Hołda obecnie zajmuje się trójwymiarową rekonstrukcją pochodzących głównie z tomografii komputerowej danych obrazowych, które później dzięki drukowi 3D otrzymują formę przestrzennych modeli. Wykorzystuje się je nie tylko do celów naukowych - oceny anatomii serca, ale także przez klinicystów w trakcie procesu diagnostycznego i leczniczego konkretnego pacjenta.

Lista Forbesa

W zestawieniach "30 under 30” umieszczane są wybrane przez magazyn "Forbes" nazwiska młodych przedsiębiorców, założycieli innowacyjnych biznesów, naukowców, działaczy społecznych, aktywistów, artystów, polityków, sportowców, którzy mimo młodego wieku odnieśli w swojej działalności znaczący sukces. Od kilku lat sporządzana jest osobna lista obejmująca osoby działające w Europie.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up