Duża firma pomoże studentom w budowie łodzi solarnej

Łódź solarna fot. materiały prasowe

Ericsson wspiera budowę AGH Solar Boat - łodzi solarnej konstruowanej przez krakowskich studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Pionierski projekt tworzy interdyscyplinarny zespół z dwóch organizacji - Studenckiego Koła Naukowego Eko-Energia działającego przy Wydziale Energetyki i Paliw oraz Akademickiego Klubu Żeglarskiego AGH. Konstruktorzy łodzi łączą pasję żeglarską oraz naukową w zakresie wykorzystania alternatywnych źródeł zasilania.

Dzięki partnerstwu z firmą Ericsson studenci mogą konsultować zagadnienia związane z programowaniem łodzi z mentorami na co dzień zajmującymi się kodowaniem. Współpraca studentów AGH oraz firmy Ericsson obejmuje prace programistyczne nad algorytmem sterowania. Dodatkowo przygotowywany jest osprzęt elektryczny, który zostanie zamontowany na pokładzie łodzi.

Mentorzy z Ericssona doradzają w kwestiach telemetrii i programowania oraz czuwają nad prawidłowością rozwiązań przyjętych przez konstruktorów łodzi. Łódź solarna, dzięki hydroskrzydłom częściowo kontrolowanym przez urządzenia pokładowe, będzie osiągać prędkość około 20 węzłów (10 m/s).

– Jesteśmy obecnie w fazie końcowej budowy łodzi. Z firmą Ericsson współpracuje nasza sekcja elektryczna. Fachowcy z branży pomagają nam między innymi przy kodowaniu, telemetrii i programowaniu sterowności łodzi. Dzięki tak profesjonalnemu wsparciu nasz projekt zyskuje na jakości – mówi Agata Halińska, studentka Wydziału Energetyki i Paliw oraz Wydziału Zarządzania AGH.

– Ericsson i AGH Solar Boat Team łączy zamiłowanie do tych samych wartości – dążenia do doskonałości i wysokiej jakości każdego szczegółu – dodaje Anna Popiołek, studentka Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska.

Skorzystają studenci

Współpraca z firmą Ericsson przy projekcie studenckim AGH Solar Boat jest o tyle wyjątkowa, że głównymi beneficjentami są studenci. Transfer wiedzy z jednej z największych firm z sektora telekomunikacyjnego i wsparcie mentora powodują, że projekt dynamicznie się rozwija. Dzięki obecności firmy studenci mogą na bieżąco konsultować z ekspertami zagadnienia programistyczne.

– W długofalowej perspektywie oznacza to, że mury naszej uczelni opuszczają absolwenci, którym nie jest obca współpraca z firmami, a ich dotychczasowe działania były konfrontowane z realiami rynkowymi – podkreśla Prorektor ds. Współpracy prof. Jerzy Lis.

Wodowanie łodzi planowane jest na czerwiec.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up