Duże zmiany w pobliżu Cmentarza Rakowickiego. Powstaną mieszkania i biurowce

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Duże zmiany szykują się w rejonie ulic Wita Stwosza, Kątowej i Żelaznej. Obok Muzeum Armii Krajowej planowana jest budowa inwestycji mieszkaniowo-biurowej. Opublikowany audyt dla tego terenu przewiduje też dużą zmianę organizacji ruchu w tym rejonie.

Inwestycja ma powstać na dziewięciu działkach, należących do dwóch właścicieli. Tereny te nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego. Obecnie po sąsiedzku mieści się Muzeum Armii Krajowej, hotel, który ma zostać rozbudowany i budynek biurowy.

W przyszłości wspomniany budynek przy ulicy Kątowej ma być połączony z nowym biurowcem. Planowana jest tez budowa dwóch budynków mieszkalnych, obiektu usługowego i kolejnych dwóch biurowców. Rozbudowie ulegnie zaplecze hotelowe. Na terenie inwestycji mają powstać także garaże podziemne i zewnętrzne miejsca postojowe.

Zmiany dotkną także infrastrukturę komunikacyjną. W dużej mierze będzie się ona opierać o istniejące połączenie z rondem przy ul. Wita Stwosza. W rejonie estakady przy al. 29 listopada przesunięciu i wydłużeniu ulegnie istniejący zjazd. Planowane są też dojazdy od ul. Rakowickiej dla archiwum i sąsiednich budynków mieszkalnych.

– Układ drogowy musi zostać zrealizowany przed oddaniem do użytkowania, ale data nie jest znana. U nas musi być to uzgodnione, my wydajemy decyzję, ale nie przekłada się to na obowiązek natychmiastowej realizacji – mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy ZIKiT.

Obsługa komunikacyjna inwestycji w rejonie ul. Wita Stwosza, ul. Kątowej i ul. Żelaznej

Radykalna przemiana

To jednak nie jedyne zmiany, które czekają otoczenie Muzeum AK w najbliższych latach. Do jednego z pobliskich budynków wprowadzi się Muzeum Historii Fotografii. Powstanie też nowa siedziba Archiwum Narodowego.

– Ta część Krakowa obecnie niezbyt atrakcyjna w najbliższych latach ulegnie radykalnej przemianie. To będzie służyło również muzeum, bo dzielnica zacznie żyć zupełnie innym życiem. Pojawią się mieszkańcy, pracownicy biur. Jestem przekonany, że dzięki temu będzie to nowe miejsce na kulturalnej mapie Krakowa – mówił w wywiadzie dla LoveKraków.pl dr Marek Lasota, dyrektor Muzeum Armii Krajowej.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up