E-dokumenty coraz popularniejsze

Urząd Miasta Krakowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od poniedziałku 4 marca do powszechnego użytku zaczynają wchodzić e- dowody oraz nowe prawa jazdy. E-dowód pomoże w szybszej odprawie na lotnisku, zaakceptowaniu dokumentów podpisem elektronicznym lub potwierdzeniu tożsamości w usługach internetowych.

Postępująca w Polsce cyfryzacja, osiąga właśnie swoje apogeum. Proces wprowadzania do użytku nowych dokumentów to jedno z największych dotychczasowych przedsięwzięć Ministerstwa Cyfryzacji.

W 2019 roku ważność dowodów osobistych straci ponad 1,5 mln Polaków. To oni jako pierwsi będą zmuszeni wymienić swój stary, nieważny już dowód na nowy, elektroniczny. Warto podkreślić, że posługiwanie się nieważnym dowodem może skutkować grzywną wynoszącą nawet do 5 tys. zł.

E-dowody, co nowego?

Nowe dowody osobiste, wizualnie nie będą różnić się za wiele od obecnych. – Nową informacją na pierwszej stronie dokumentu jest numer CAN, który jest także zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. CAN będzie potrzebny korzystającym z elektronicznych funkcji e-dowodu – komentuje minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jednak największą nowością e-dowodu jest warstwa elektroniczna. – To wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku. Dzięki niemu zainteresowane osoby będą mogły używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami – wyjaśnia Zagórski.

– E-dowód to – poza dokumentem tożsamości – także bezpieczny środek identyfikacji elektronicznej. W skrócie: to na nim zapisany jest nasz profil osobisty, ale i podpis osobisty, który będzie umożliwiał podpisywanie dokumentów. Wszystko na jednym blankiecie – dodaje minister.

Nowe znaczy bezpieczniejsze?

Według Ministerstwa Cyfryzacji, owszem. Już z samego założenia ma być bezpieczniej. – Nowy dowód jest jeszcze bezpieczniejszy niż dotychczasowe dowody osobiste. Numer CAN zabezpiecza przed odczytaniem – przez osoby nieuprawnione – zapisanych w nim danych – tłumaczy Zagórski.

Choć idea zmian jest dobra, rzeczywistość może okazać się mniej kolorowa. Przede wszystkim czytniki, które umożliwią posługiwanie się elektroniczną warstwą e-dowodu, w pierwszej kolejności trafią do urzędów miast, dopiero później pojawią się np. w szpitalach, czy bankach.

Nie tylko dowody osobiste przejdą metamorfozę

Kolejną zmianą, którą wprowadza rząd, jest nowa wersja prawa jazdy. Tym razem nie będzie żadnych warstw elektronicznych, bądź kodów kreskowych. Jedyną zmianą będzie brak adresu zamieszkania.

 

Jak tłumaczy Szymon Huptyś, rzecznik prasowy ministerstwa infrastruktury, „zniknie więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej zmiany nazwy ulicy”. – Dla kierowców oznacza to dużą oszczędność, koszt wymiany prawa jazdy to bowiem 100 zł – dodaje.

Dokumenty upoważniające do kierowania pojazdem, będą w dalszym ciągu ważne przez taki czas, jaki widniał na dotychczasowych dokumentach. Nie ma więc obowiązku wymiany ich na nowsze wersje.

Podobnie z e-dowodami. Nadal można posługiwać się dotychczasowymi wersjami dowodów osobistych, jeśli tylko ich data ważności jest dobra. Można również zawnioskować o e-dowód, za powód wskazując brak warstwy elektronicznej. Za taką wymianę nic nie zapłacimy. Nowe dowody będą ważne przez 10 lat.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up