Elektroniczne zwolnienia lekarskie dopiero w grudniu. Edukacja lekarzy wciąż trwa

fot. KRZYSZTOF KALINOWSKI / LOVEKRAKÓW.PL

Kolejny raz przesunięte zostało wprowadzenie w życie przepisów o obowiązku wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich e-ZLA. Nowe zasady, które mają ukrócić wystawianie „lewych” zwolnień, zaczną obowiązywać dopiero od grudnia.

Lekarze wciąż czują się nieprzygotowani

Przypominamy, że możliwość wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich istnieje od 2016 roku. Nowe zasady miałyby jednak sprawić, że wystawienie e-zwolnienia stałoby się jedyną, obowiązkową formą obsługi pacjenta, a forma papierowa zostałaby zlikwidowana. Na wniosek Ogólnopolskiego Związku Zawodowych Lekarzy i właścicieli poradni rodzinnych, wprowadzenie nowych zasad było kilkukrotnie przekładane. Kolejny termin, który zakładał regulacje prawa w lipcu, został przesunięty na grudzień.

Lekarze tłumaczą swój sprzeciw tym, że nie wszystkie poradnie w kraju są odpowiednio zinformatyzowane, a starsi pracownicy medyczni nie umieją obsługiwać komputerów na wystarczająco dobrym poziomie. Sytuacja ma jednak ulec zmianie.

W środę, 2 maja na Salach Obsługi Klientów w każdej placówce ZUS pojawili się doradcy ds. zwolnień lekarskich e-ZLA. Doradcy mają pomóc lekarzom w wyjaśnieniu wątpliwości, ale również przekazywać informacje o nowych zasadach ubezpieczonym i płatnikom. Kolejną nowością, która wejdzie w życie wraz z wprowadzeniem zmian w grudniu, ma być zatrudnienie asystentów medycznych. Będą oni mogli wystawiać e-zwolnienia lekarskie w imieniu i z upoważnieniem konkretnego lekarza.

Koniec z „lewymi” zwolnieniami

Jak twierdzi Bożena Bielawska z krakowskiego oddziału ZUS, asystenci medyczni będą jednak tylko pośrednikami pomiędzy lekarzem a pacjentem. Wraz z wprowadzeniem nowych zasad, to nadal lekarze będą decydowali o wystawieniu zwolnienia, jego okresie i wszelkich medycznych wskazaniach. Asystent medyczny zajmie się stroną techniczną – na podstawie dokumentacji lekarskiej będzie wprowadzał dane zwolnienia do systemu informatycznego w imieniu lekarza.

Według nowych przepisów, asystentem medycznym może zostać osoba, która wykonuje zawód medyczny (pielęgniarka) lub każdy, kto zostanie uprawniony przez daną placówkę medyczną do dostępu do dokumentacji pacjentów.

ZUS zależy na wprowadzeniu nowych przepisów ze względu na zwiększenie kontroli wystawiania zwolnień. Głównym celem jest zmniejszenie skali oszustw polegających na wystawianiu zwolnień osobom zdolnym do pracy. Zwolnienia w formie elektronicznej będą automatycznie rejestrowane w bazie ZUS, a zakład będzie zobowiązany do natychmiastowego powiadomienia pracodawców, którzy drogą elektroniczą mogą sprawdzić, czy pracownik naprawdę jest chory lub ma chorego pod opieką.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up