Firma z własnym biurem. Dlaczego lepiej kupić niż wynająć?

W czasach głębokiej niestabilności cen na rynku wynajmów, zakup własnego biura to najlepsza inwestycja dla mojej firmy. Co przekonuje do kupna przestrzeni do pracy opowiada Przemysław Czubernat z TERMO-FOL Sp. z o.o., niedawny nabywca własnych 324 metrów kwadratowych w kompleksie Duo Office przy ul. Marcika 4A.

Według danych statystycznych z 2018 roku, wśród polskich firm, zaledwie niespełna 19 procent na co dzień swoją działalność prowadzi w lokalu nabytym na własność. Wynajmujących lub prowadzących je w mieszkaniu jest blisko trzy czwarte. Skąd więc pomysł, by dziś inwestować w biuro?

W coraz bardziej niepewnym i wrażliwym na inflację okresie, liczony jako stały, koszt najmu ciągle zmienia swoje warunki i destabilizuje plany rozwojowe. Właściciele podnoszą czynsze, wiele firm rezygnuje z najmu lub przesuwa środki przeznaczone na inne cele. Uznaliśmy, że zakup biura jest rozwiązaniem, które po prostu da nam poczucie stabilności, ale także wygody.

Także tej związanej z samą aranżacją i projektowaniem?

To bardzo ważne. Zakup nowego lokalu w bardzo wygodnym i dobrze skomunikowanym miejscu to jedno, ale jego zaletą są w pełni spersonalizowany układ, wygląd oraz dostosowanie do procesów i kultury naszej pracy. Mówiąc prościej, korzystamy z tego, że sami decydujemy gdzie najlepiej zorganizować open-space, a gdzie lepiej ustawić kserokopiarkę czy chill room. Nie dostosowujemy przestrzeni, tylko kroimy ją pod naszą firmę.

Biuro to nadal wizytówka firmy?

Oczywiście. Wizerunek, a przede wszystkim wiarygodność przedsiębiorstw, które mogą zaprosić kontrahentów i klientów do własnych przestrzeni w biurowcu klasy A przekłada się na lepsze relacje biznesowe. To też świetny czynnik budujący zespoły - pracownicy chętniej angażują się w aranżowanie powierzchni, które są domem ich firmy, w których chcą spędzać czas pracy w możliwie najlepszych warunkach. Korzyści z własnego biura, także te wizerunkowe, są nieprzeliczalne.

A z punktu widzenia tego co przeliczyć można - to tylko inwestycja w stabilność czy realna stopa zwrotu?

Jestem przekonany, że to nie tylko duże poczucie spokoju i gigantyczne aktywo dla małych i średnich firm. Nawet zakup biura do dalszego wynajmu to dziś znacznie lepsza inwestycja niż w rynek mieszkaniowy, którego ceny szaleją, a rentowność w Krakowie nie przekracza 3,5%. Tymczasem, biuro zakupione na własność da nam nawet 8 procent zwrotu. Swój pierwszy lokal kupiłem w zeszłym roku, w tym dokupiłem kolejne. Dostrzegam duży potencjał na lokale biurowe wykonane w wysokim standardzie, w nowym budownictwie.

Są jednak biura i biura. Dlaczego wybraliście dla siebie miejsce w Duo Office?

Zadecydowało kilka czynników, choć największym jest standard. Nadal brakuje miejsc o wysokiej jakości, tak zwanych budynków klasy A, dostępnych dla mniejszych firm. Takich z dobrą dostępnością, wygodnymi parkingami, nowoczesnymi systemami i sprawną administracją. Biurowiec Argento w Duo Office przy Marcika 4a, oferuje dobry dojazd - szybko dostać się tu można wykorzystując pobliską obwodnicę, Trasę Łagiewnicką, czy nową stację kolei oraz komunikację miejską. Liczy się także przyjazne otoczenie, w którym sporo jest punktów gastronomicznych i dostępu do handlu oraz usług zgromadzonych wokół Zakopianki. Ogromnym atutem jest też dostępność garażu podziemnego oraz zewnętrzny parking, a wiadomo, że w Krakowie problem miejsc parkingowych jest spory.

Więcej -> https://protonproperty.pl/