Gdzie najlepiej i najtaniej kupić domenę? Ranking 2019

Wybór dostawcy domeny nie jest prosty. Adres strony internetowej to nie tylko nazwa, ale również wizerunek i inwestycja w przyszłość. Na rynku istnieje wielu operatorów, którzy kuszą niskimi cenami. Na co trzeba zwrócić uwagę, oprócz ceny? Powstał ranking operatorów, dzięki któremu można zaoszczędzić czas i zyskać ogląd sytuacji.

W poszukiwaniu odpowiedniego miejsca zakupu domeny użytkownicy są w stanie przekopywać się przez wyszukiwarkę przez długie godziny. Operatorów jest mnóstwo, począwszy od znanych marek typu nazwa.pl czy home.pl aż do mniejszych, np. ovh i kru.pl. Jak odnaleźć się w gąszczu informacji i dokonać satysfakcjonującego wyboru?

Domeny: na co zwrócić uwagę?

Cennik. Cena nie jest wystarczającym kryterium, ponieważ składają się na nią:

-> cena rejestracji: zazwyczaj jest niewielka, wynosi od kilku do kilkunastu złotych. Może być również darmowa. W następnych punktach ten temat będzie rozwinięty.

-> cena odnowienia, czyli przedłużenie domeny. To na nią warto zwrócić większą uwagę. Niektórzy dostawcy oferują bardzo tanią cenę rejestracji domeny, ale przedłużenie kosztuje czasami kilkaset złotych. Warto przeliczyć, ile będzie wynosił koszt odnowienia każdego roku.

Rodzaje domen. Istnieje kilka rodzajów domen, które dobiera się w zależności od rynku docelowego i charakteru działalności:

-> domeny najwyższego poziomu (TLDs - top-level domains). Należą do nich domeny krajowe (związane z danym krajem, np .pl, .de), uniwersalne (.com, .net, .org, .eu) i sponsorowane (związane z konkretną działalnością, np. .aero czy .tel oraz te używane również przez rządy - końcówka .gov)

-> domeny poziomu drugiego (second-level domain): domeny regionalne – wskazują na daną lokalizację, np. .waw.pl, podlaskie.pl, itp. oraz domeny funkcjonalne - połączenia typu: com.pl, .biz.pl, .org.pl, czy też takie, które pokazują typ działalności, np. .sklep.pl czy .auto.pl.

Regulamin, który zawiera wszystkie ponoszone przez Klienta koszty. Oprócz wspomnianych cen ważne jest również uwzględnienie wszystkich warunków, w tym promocji i ponoszonych kosztów w momencie jej zakończenia (np. Klient może otrzymać tańszą domenę pod warunkiem, że wykupi ich 5. Inna propozycja to np. adres strony za przysłowiową złotówkę w przypadku zamówienia pakietu domeny i hostingu). Warto dopasować własne potrzeby do oferty i wybrać jedynie to, co faktycznie liczy się dla Klienta, a nie operatora usług.

Lokalizacja serwerów. Zakładając, że Klient prowadzi przedsiębiorstwo w Polsce, i wybrał operatora z Polski. Jeśli jednak serwery znajdują się np. na Fidżi, może to spowodować spowolnienie usług. W razie awarii serwera trudno będzie móc szybko przywrócić płynność usług. Trzeba zatem wziąć pod uwagę bezpieczeństwo oraz obowiązujące prawo kraju, w którym znajdują się serwery. 

Ranking ofert operatorów domen

Poniżej znajduje się ranking 6 najlepszych mniejszych i większych polskich rejestratorów. Można w nim znaleźć porównanie ofert domen pod kątem ceny rejestracji, odnowienia, rodzaju domen, transferu do tego rejestratora oraz darmowych usług dodatkowych. Cennik uwzględniono dla domen z końcówką .pl

Domeny: usługi dodatkowe

Istnieją różne zabezpieczenia domen, np. .pl Registry Lock oraz DNSSEC, które sprawiają, że próba ich przejęcia staje się niemożliwa. DNS Anycast to rozwiązanie, które przyspiesza działanie serwerów DNS po to, aby działały w każdym miejscu na świecie oraz czas odpowiedzi był możliwie jak najkrótszy.

Domeny w Kru.pl

Kru.pl zdobyła zaszczytne 1. miejsce w rankingu PC World pod względem jakości oferty. Czasopismo wyróżniło rejestratora ze względu na bardzo funkcjonalną ofertę, pełną jawność oraz najtańsze domeny na rynku. Serwery znajdują się w Polsce, a domeny są zabezpieczone za pomocą protokołu DNSSEC (Domain Name System Security Extensions) oraz .pl Registry Lock. Kru.pl jest akredytowanym partnerem NASK i EURid oraz członkiem RIPE NCC. Dodatkowo, za domeny w Kru.pl można zapłacić Bitcoinem. Kru.pl jest nową firmą na rynku, ale stworzoną przez właścicieli największego małopolskiego operatora telekomunikacyjnego dla biznesu: krakowskiej grupy EUROIX z wieloletnim doświadczeniem w telekom.

Kru.pl to nowa marka na polskim rynku hostingowym, tworzona przez założycieli i byłych zarządzających lidera małopolskiego rynku telekomunikacji B2B oraz inżynierów z rynku hostingowego. Kru.pl wyróżnia się prawdopodobnie najtańszymi domenami w Polsce, marka jednak przede wszystkim dba o najlepsze wsparcie Klientów przed i po sprzedaży. Kru.pl jest akredytowanym rejestratorem NASK oraz EURID, firma jest również członkiem RIPE NCC.
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up