Gdzie udamy się na ferie? Drogo na południu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ferie w Małopolsce rozpoczynają się już 30 stycznia, jednak osoby udające się na zagraniczny wypoczynek musiały zaplanować go znacznie wcześniej. W tym roku z planowania ferii za pośrednictwem biur podróży skorzysta 33% osób więcej niż rok temu. Wypoczynek w kraju wcale nie będzie należał do najtańszych – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Do 9 stycznia z rezerwacji wycieczek za pomocą Travelplanet.pl skorzystało 120 tysięcy osób. Najbardziej popularne kierunki na ferie w tym roku to narty we Włoszech, które wybrało 24% rezerwujących, Wyspy Kanaryjskie – 18% i wyjazdy na narty do Austrii i Czech, kolejno 9 i 5%. Coraz chętniej decydujemy się też na kierunki egzotyczne: 21% osób wybrało Dominikanę, USA, Meksyk, Tajlandię, Kubę czy Emiraty Arabskie. Wraca też zainteresowanie wycieczkami do Egiptu.

Rosną wydatki

Na ferie polscy turyści wydadzą w tym roku średnio około 2790 złotych, co jest kwotą wyższą o 300 złotych niż rok wcześniej. Podrożały przede wszystkim wyjazdy na narty, a zainteresowanie taką formą spędzania ferii spadło.

– Wydaje się, że ten spadek jest wynikiem jesiennej dewaluacji złotego do euro i zmian w cenach ofert, zwłaszcza obejmujących śniadania i obiadokolacje. W ostatnie ferie narciarze rezerwowali zakwaterowanie z wyżywieniem za 1650 złotych, teraz jest to blisko 1800 złotych – mówi Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl.

Wypoczynek w Polsce wcale nie będzie należał do najtańszych. Jak wynika z danych Travelplanet.pl, tygodniowy pobyt w Zakopanem kosztuje 2100 złotych, w Białce Tatrzańskiej 3528 zł, w Wiśle 2440 zł, a w Bieszczadach 1925 zł.

Najciekawszą tegoroczną propozycją w biurach podróży jest Gambia. Korzystając z last minute tygodniowy wypoczynek kosztuje około 3 tysięcy złotych. Chętni na Kubę lub Dominikanę muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 6-7 tysięcy złotych za tydzień wczasów.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up