getSCORE, Credit Check - nowoczesne narzędzia do oceny ryzyka kredytowego przez firmy pozabankowe

Z roku na rok branża pozabankowa nie tylko zaskakuje coraz szerszą ofertą, ale zmienia się sposób oceny zdolności kredytowej. Ma być szybko, a nowoczesna technologia temu sprzyja. Przykładem są innowacyjne narzędzia zmniejszające ryzyko ponoszone przez firmy pożyczkowe, a i również chroniące klientów przed pętlą kredytową. getSCORE czy Credit Check to największe bazy zawierające informacje o klientach firm pozabankowych. Łatwy dostęp do tych informacji zamyka drogę po pożyczkę osobom, które mają ich już kilka do spłaty. Jak działają, kto może znaleźć się w bazach i jakie informacje są w nich widoczne?

Łatwo dostępne pożyczki pozabankowe

Jeszcze kilka lat temu firmy pozabankowe sprawdzały klientów głównie w BIG-ach i to w jednym, w porywach może we dwóch. Dziś większość współpracuje z BIK. A dzięki nowym przepisom, które weszły w życie w ubiegłym roku, sprawdzane są też wszystkie BIG-i. Wniosek w jednym z nich wiąże się z otrzymaniem informacji ze wszystkich. Do tego dochodzą nowe bazy, getSCORE i Credit Check. Powstaje pytanie, czy pożyczka pozabankowa nadal jest tak łatwo dostępna jak jeszcze kilka lat temu? Dla osób, które mają BIK w porządku, nie widnieją w bazach BIG i nie mają kilku zaciągniętych pożyczek czekających na spłatę, nic się nie zmieni. Dzięki getSCORE, firmy pozabankowe mają dostęp do danych o pożyczkobiorcach pozabankowych. Informacje dotyczą nie tylko posiadanych i spłaconych chwilówek oraz pozabankowych pożyczek ratalnych, ale też składanych wniosków. W getSCORE widoczna jest również historia spłat zaciąganych pożyczek.

W jaki sposób trafiają informacje do getSCORE?

Każda osoba, która składa wniosek o pożyczkę w instytucjach pozabankowych, znajdzie się w bazie, jeśli wysyłając wniosek, wyrazi na to zgodę. Firmy pozabankowe sprawdzają klientów w wielu miejscach, więc tych zgód trochę po drodze trzeba odhaczyć. Mało kto czyta na co się zgadza, więc nawet można nie mieć świadomości, że dane trafiają do kolejnej  bazy. A w niej znajdzie się nie tylko informacja o zaciągnięciu pożyczki, ale o samym złożeniu wniosku i decyzji. Firma, która korzysta  z getSCORE, wie czy klient w ostatnim czasie zaciągał pożyczki, ile ma ich aktualnie i jak je spłaca. Obniża to ryzyko pożyczania osobom zadłużonym, bez zdolności kredytowej, zaciągającym pożyczkę za pożyczką.

Współpraca z KRD

getSCORE System Oceny Ryzyka Transakcji powstał dzięki współpracy z Krajowym Rejestrem Długów BIG SA. KRD to najdłużej działające i największe biuro informacji gospodarczej w Polsce.  Rejestr w liczbach to 7 mln informacji dotyczących zobowiązań i 91 mln ściągniętych raportów. Składając zapytanie w getSCORE, równocześnie firma otrzymuje również informacje z KRD, a to skraca czas rozpatrzenia wniosku.

Jak działa Credit Check?

To pierwsza, branżowa platforma skupiająca firmy pozabankowe, służąca do wymiany pomiędzy nimi informacji o zaciąganych pożyczkach i składanych wnioskach. Powstała dzięki współpracy CRIF z Krajowym Biurem Informacji Gospodarczej. Obecnie w projekcie uczestniczy blisko 30 firm oferujących pożyczki przez internet. Platforma służy również konsumentom, dzięki Systemowi Bezpieczny Pesel, każdy, kto nie zamierza brać w najbliższym czasie pożyczki, może zastrzec swój pesel bądź dokument, który utracił. Blokuje w ten sposób próbę wyłudzenia pożyczki na swoje dane.

Mniejsze ryzyko dla firmy, większe bezpieczeństwo klientów

Możliwość dokładnego sprawdzenia sytuacji finansowej klienta ma wpływ na ilość niespłaconych pożyczek udzielonych przez firmę, a to przekłada się na niższe koszty pożyczek. Z drugiej strony nowe narzędzia do oceny ryzyka kredytowego chronią klientów. Po pierwsze, przed nadmiernym zadłużeniem. A po drugie, przed wyłudzeniem pożyczki na ich dane. A przy tym nie wiąże się to z dłuższym oczekiwaniem na rozpatrzenie wniosku.

Jeśli interesują Cię finanse, kredyty, pożyczki pozabankowe, lokaty, ubezpieczenia to zajrzyj na stronę Financer Polska, znajdziesz tam mnóstwo informacji i porad w temacie finansów osobistych.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up