Giganci czekają na krajowe startupy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zakończył się nabór startupów technologicznych do trzeciej edycji programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland. Zwycięzcy mają możliwość uzyskać wsparcie ze strony dużych korporacji i spółek Skarbu Państwa. Najlepsze startupy wyjadą do Bostonu, gdzie ich pomysłom przyjrzą się inwestorzy z USA.

Zwycięzcy mogą liczyć także na dofinansowanie w postaci nawet 200 tysięcy złotych z programu ScaleUp. Jak mówi Magdalena Jabłońska, dyrektor operacyjny MIT Enterprise Forum Poland, na rynku jest coraz więcej inwestorów, którzy są gotowi na finansowanie innowacyjnych technologii, jednak niektóre startupy często są na zbyt wczesnym etapie rozwoju, by nawiązać taką współpracę.

– Celem programu MIT Enterprise Forum Poland jest wspieranie krajowych startupów naukowo-technologicznych w komercjalizacji  proponowanych przez nie produktów. W ramach akceleratora przewidzieliśmy dla startupów cztery ścieżki branżowe, a także ścieżkę ogólną, dedykowaną startupom rozwijającym technologie w ramach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji – tłumaczy Jabłońska.

Wśród partnerów programu znalazł się m.in. PKO Banki Polski, który oprócz tego, że umożliwi startupom przetestowanie swoich rozwiązań, to również dofinansuje swoją infrastrukturę na potrzeby zwycięzców programu. Swoje laboratoria i dostęp do baz danych zaoferuje młodym przedsiębiorcom PGNiG, a Grupa Adamed oceni możliwość i szanse komercjalizacji produktu.

Realne wyniki

Zwycięzcy pierwszej edycji m.in. opracowali technologię porozumiewania się pod wodą, stworzyli przełomową technologię ultra precyzyjnego drukowania czy wprowadzili na rynek technologie nowoczesnych wstrzykiwalnych biomateriałów polimerowych.

Mogą się także pochwalić pierwszymi dużymi sukcesami. Niektórym udało się pozyskać finansowanie dalszego rozwoju technologii w programie dotacji dystrybuowanych przez NCBiR oraz jeden w ramach H2020. Kolejny zespół pozyskał inwestora strategicznego z branży chemicznej, inny zaś zdobył grupę nowych inwestorów, co pozwoliło zwiększyć wycenę firmy z 1,5 mln złotych do ponad 20 mln zł.

– Druga edycja akceleracji jest już na finale. 5 czerwca w trakcie konferencji StartSmart wręczymy dyplomy zakończenia programu i ogłosimy zespoły, które wyjadą do Bostonu na Bootcamp. Teraz zespoły intensywnie pracują z partnerami branżowymi programu - PKO BP, KGHM, PGNIG, Adamed nad walidacją swoich pomysłów – zwraca uwagę Magdalena Jabłońska.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up