Możliwa współpraca Krakowa z Google

fot. pixabay.com

Kończy się misja gospodarcza krakowskich urzędników w Stanach Zjednoczonych. Jak informują przedstawiciele Wydziału Rozwoju UMK, amerykański biznes widzi w Krakowie świetnie miejsce na rozwój innowacyjnych przedsięwzięć.  Niewykluczone, że dojdzie do współpracy między innymi z Google.

Jak zapewniają urzędnicy, liczba i charakter spotkań, które odbyli, potwierdziły słuszność odwiedzenia wybranych miast. W czasie wizyty w San Francisco zapoznali się ze sposobem działania Doliny Krzemowej. Dostrzeżono też dużą chęć amerykańskiego biznesu do rozwoju inwestycji w Krakowie.

– Mając na uwadze perspektywy, jakie przed miastem otwiera współpraca z 500startups, Kraków będzie kontynuował rozmowy, z nadzieją na rozpoczęcie konkretnych działań w przyszłym roku. Liczymy również, że dojdzie do kooperacji na linii Google-Kraków przy okazji zbliżających się wielkimi krokami Google Developers Days. Byłaby to bowiem świetna okazja do pokazania, że nasze tradycyjne miasto jest otwarte na nowoczesność – zapewniają przedstawiciele miasta.

Gala i spotkania

W San Francisco delegacja z Krakowa miała także okazję uczestniczyć w gali rozdania nagród dla najlepszych CIO w rejonie Zatoki, a jednocześnie spotkać z przedstawicielami takich firm jak: ebay, Grid Dynamics,  Polsource, Veriflow, New Relic, Fireeye, Western Digital Corporation. Była to również doskonała okazja do networkingu z takimi firmami jak Deloitte, Pwc, Rubrik, Metricstream, Periscope Data, Apptus, Align Technology.

– Warto podkreślić, iż większość z nich opiera swoją działalność na najnowocześniejszych technologiach, budując amerykańską gospodarkę opartą na wiedzy. Liczymy, że część tych działań realizowana będzie także w Krakowie – informuje Wydział Rozwoju UMK.

W planie wizyty w Stanach Zjednoczonych był także przyjazd do Denver. Tam doszło do spotkania z przedstawicielami firm już obecnych w Krakowie. Oprócz zapewnienia o słuszności ich decyzji starano się zainteresować je dalszą ekspansją. Już teraz wiadomo, że jesienią w Krakowie zjawią się członkowie Izby Handlowej w Denver.

Kraków skorzysta

Zdaniem Łukasza Ciocha, dyrektora ds. publicznych Aspire, Kraków w perspektywie długofalowej może być atrakcyjnym rynkiem dla kolejnych amerykańskich przedsiębiorstw. Dodaje też, że rynek krakowskich pracodawców coraz mocniej się dywersyfikuje, wzmacnia i systematycznie rozszerza zakres usług realizowanych w naszym mieście.

– Wystarczy spojrzeć na różnorodność stanowisk pojawiających się w branżowych ogłoszeniach o pracę. Od dawna też firmy te rekrutują w skali ogólnopolskiej, nie tylko lokalnej, nierzadko wychodząc poza granice kraju. Siła marki miasta jako lokalizacji biznesowej ma coraz większe znaczenie dla tych procesów – twierdzi Łukasz Cioch.

W samym wyjeździe przedstawicieli miasta do Stanów Zjednoczonych widzi jedynie korzyści. – Dobrze zorganizowane wizyty, wymiana doświadczeń, prezentacja oferty miasta w sposób profesjonalny, nowoczesny, wielowątkowy może nie tylko przekładać się na pojawianie się w mieście nowych inwestorów, ale też na rosnące zainteresowanie Krakowem jako miejscem organizacji międzynarodowych konferencji i różnego rodzaju eventów biznesowych i technologicznych – prognozuje Łukasz Cioch.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up