Hotelowy rozwój Polski. Kraków z rekordami, ale nie inwestycyjnymi

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pomijając fakt, że w Krakowie doszło do największej transakcji związanej ze sprzedażą hotelu, to – jak wynika z raportu Emmerson Evaluation – w naszym mieście niewiele się dzieje w branży hotelarskiej. Pewne są dwie inwestycje, które powiększą bazę pokoi o 480, przy czym w stolicy liczba pokoi zwiększy się o ponad 1800.

Firma, która zajmuje się wyceną nieruchomości, sporządziła raport dotyczący rynku hotelowego w Polsce. Jak piszą autorzy, sytuacja w dużych aglomeracjach jest zróżnicowana. Patrząc na Warszawę widać najintensywniejszy rozwój. W samym mieście do końca tego roku ma powstać ponad 1800 pokoi. – Jednak wydaje się, że rosnąca podaż w stolicy odpowiada dużemu popytowi zarówno ze strony klientów biznesowych, jak i turystów – stwierdzają autorzy raportu.

Spokój w inwestycjach

Kraków ma chyba największy rozwój za sobą. Z ponad 150 hotelami jest w Polsce liderem pod względem liczby samych obiektów, choć miejsc noclegowych ma mniej niż stolica. W Krakowie nie ma też zaplanowanych wielu inwestycji biznesowych.

Z raportu wynika, że oprócz niedawno zakończonego hotelu B&B przy ul. Monte Cassino, latem tego roku do bazy dołączy Puro Hotel Kraków Kazimierz z 200 pokojami. W 2019 roku ma zostać otwarty Best Western w Balicach ze 150 pokojami. Równowaga między podażą i popytem ma być więc zachowana. Podobnie jak we Wrocławiu i Poznaniu.

Według raportu, inaczej jest w Trójmieście. Tam powstające inwestycje, które w sumie będą miały ponad 800 pokojów (plus ok. 500 pokojów turystycznych do 2019 roku), mogą osłabić część starszych i gorzej funkcjonujących obiektów.

– Rynkiem, który w naszej opinii wciąż posiada niewykorzystany potencjał, i na którym nadal jest miejsce na lokalizowanie nowych inwestycji hotelowych, pozostaje Aglomeracja Śląska – czytamy w opracowaniu.

Gwiazdy i gwiazdki

Po Warszawie i Wrocławiu stolica Małopolski jest na trzecim miejscu pod względem udziału pokojów 5-gwiazdkowych w całym rynku. Resztę zgarniają pokoje o standardzie 3- i 4-gwiazdkowym, bo aż 77%, dzieląc się tą częścią tortu po połowie. Jeśli zaś chodzi o same hotele, to te najbardziej luksusowe stanowią zaledwie 6% rynku przy ponad 50% tych 3-gwiazdkowych.

Warto też zwrócić uwagę na dane dotyczące wykorzystania pokoi w Polsce według regionów w 2016 roku. Małopolska, mimo tego, że w Krakowie organizowane były Światowe Dni Młodzieży, zajęła czwarte miejsce z 51% obłożeniem. W całym roku z noclegów w hotelach skorzystało 19,6 mln osób.

Najdrożej sprzedany hotel

W latach 2015–2017 doszło w naszym mieście do czterech dużych transakcji hotelowych. Największą była sprzedaż hotelu Grand Sheraton za 70 mln euro, co firma Emmerson Evaluation przeliczyła na 301 tys. euro za pokój. Za 15,2 mln euro w 2015 roku został sprzedany Hotel Stary (286 tys. euro/pokój). 6,4 mln euro Ministerstwo Kultury zapłaciło za były już hotel Cracovia, natomiast hotel Major został sprzedany za 1 mln złotych.

Jednak po podsumowaniu wszystkich transakcji nadal wyprzedza nas Warszawa, w której pięć transakcji wygenerowało w sumie 147,6 mln euro.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up