Ile kosztuje mieszkanie w kamienicy?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ze względu na lokalizację stanowią ciekawą ofertę na rynku nieruchomości, jednak wielu potencjalnych chętnych odstraszają wysoką ceną za mkw. Nic dziwnego skoro za mkw. mieszkania w starej krakowskiej kamienicy w trzeba zapłacić średnio 7,2 tys. zł. Kto decyduje się na zakup mieszkania w tego typu nieruchomości?

Według danych urban.one w trzech ostatnich latach mieszkania w kamienicach stanowiły od 8 do 10% obrotu nieruchomościami. Aż 76% to budynki z rynku wtórnego, które są tańsze od nowych kamienic nawet o 39%. W centrum miasta mkw. w kamienicy to wydatek rzędu 7,2 tysiąca złotych. W dalszych lokalizacjach np. na terenie Podgórza ceny wahają się od 6,1 do 6,6 tysięcy złotych.

– Mimo tego, że transakcji w odnowionych kamienicach jest mniej niż w tych pozostawionych duchowi czasu, w Krakowie rewitalizacja historycznych budynków bardzo się rozwija. Zmodernizowane kamienice nierzadko ponownie prezentują elegancję i luksus. Mieszkania w odrestaurowanych budynkach kosztują przeciętnie 8,5 tys. zł za mkw. – tłumaczy Barbara Bugaj, starszy analityk ds. rynku nieruchomości w urban.one.

Duże rozbieżności

Ceny w krakowskich kamienicach w porównaniu z tymi w Poznaniu są wyższe. W stolicy Wielkopolski 90% mieszkań w kamienicach pochodzi z rynku wtórnego i kosztują przeciętnie 4,4 tysiące złotych za mkw. W rewitalizowanym budynku trzeba zapłacić o tysiąc złotych więcej za mkw. Bliżej centrum cena była wyższa zazwyczaj o dodatkowe kilkaset złotych za mkw.

Jak informuje Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości Home Broker, w Warszawie występuje ogromna rozbieżność stawek za mkw. mieszkania w kamienicy. Ceny zaczynają się tu od 4-5 tysięcy złotych za mkw., a kończą na kwotach przekraczających 30 tysięcy złotych za mkw. za lokal przy Placu Zamkowym. – Najdroższe jest oczywiście Śródmieście, tu nawet duże, ponad 100 mkw. mieszkanie do remontu kosztuje 7 tys. zł za mkw. Lokal w wysokim standardzie nie sposób kupić taniej niż za 11 tys. zł za mkw. – informuje Krasoń.

Mieszkanie w kamienicy jako inwestycja

Niezależnie od tego, w którym z największych miast w Polsce znajduje się kamienica, to mieszkania w nich kupowane są zazwyczaj przez osoby, które szukają możliwości zainwestowania pieniędzy w produkt, który będzie przynosić stały dochód, a z zbiegiem czasu jego wartość rynkowa będzie wzrastać.

– Tego typu nieruchomości najczęściej wykorzystywane są jako propozycje najmu krótkoterminowego dla turystów czy klientów biznesowych. Oczywiście, apartamenty dostępne w kamienicach w samym sercu Starego Miasta kupowane są także przez osoby, które marzyły o tym, aby zamieszkać w centrum i mieć dostęp do pełnej oferty kulturalnej i biznesowej, jaką proponuje Kraków, a dzięki remontom budynków mają możliwość spełnić swoje marzenie – komentuje Monika Jurczyk, ekspert Koneser Group.

Mieszkania w kamienicach często kupowane są także przez osoby z zagranicy przyjeżdżające do Polski np. w sezonie letnim.