Ile osób zatrudniają globalne marki w Krakowie?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Nasze miasto w ciągu ostatnich 10 lat zwiększyło zatrudnienie w sektorze nowoczesnych technologii aż o 66 procent, ponieważ to na krakowskich uczelniach na kierunkach inżynieryjno-technicznych oraz technologii teleinformacyjnych studiuje przeważająca liczba studentów – informuje Wydział Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji UMK.

Inwestycje globalnych marek w Krakowie stworzyły tysiące nowych miejsc pracy. Cisco od 2012 roku, Aptiv od 2000 roku, Motorola od 1998 roku, czy Luxoft od 2010 roku – każda z tych firm zatrudnia ponad 1000 osób w centralach pod Wawelem.

Jak informuje urząd miasta, IBM zatrudnił do 2,5 tysiąca osób w mieście od 2002 roku, ABB ponad 1500. Google, kiedy tu jeszcze stacjonował, Samsung, Akamai, czy Jacobs zatrudniali kolejno do 500 osób w swoich przestrzeniach biurowych.

– W 2018 roku dołączyły do nich Qualtrics ze swoim centrum IT, Equinity z centrum R&D oraz w tym roku ATFX również z centrum IT i Mohawk z centrum przetwarzania danych – dodają urzędnicy.

Sektor usług dla biznesu przyciąga do miasta osoby z zagranicy. Udział obcokrajowców jako procent osób zatrudnionych w krakowskich centrach usług wzrastał stopniowo od 2007 roku, nabierając tempa w 2015 roku. Zaledwie rok później 18 procent nowozatrudnionych w tym sektorze stanowili obcokrajowcy.

Inwestycje globalnych marek zwiększają przestrzeń biurową

Na przestrzeni ostatnich czterech lat zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie niemal się podwoiły, osiągając na koniec 2019 roku prawie 1,42 miliona metrów kwadratowych. Zgodnie z prognozami do końca 2022 roku powierzchnia biurowa w mieście osiągnie poziom 2 mln mkw.

– Kraków umacnia dzięki przedsięwzięciom globalnych marek swoją pozycję największego regionalnego rynku biurowego w Polsce – zaznacza wydział strategii miasta.

300 start-upów i 10 tysięcy osób

Wedle danych urzędu miasta, szacowana liczba start-upów w stolicy Małopolski wynosi ponad 300, a szeroko pojęta branża skupia tu ok. 10 tys. osób. Szacuje się, że zaledwie 10 firm, określanych jako „innowacyjne”, ściągnęło do Krakowa łącznie 120 milionów euro.

Jedne z najbardziej rozpoznawalnych i uznawanych marek, produkujących rozwiązania wykorzystywane na całym świecie, to m.in. Brainly, Estimote, Callpage, Synerise czy Silvair.

comments powered by Disqus