Infosys w Krakowie? Na horyzoncie inwestycja globalnego potentata

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Biznesowe media branżowe informują o tym, że Infosys planuje otworzyć swoją kolejną, drugą już filię w Polsce. Kraków jako jedna z dwóch aglomeracji w walce o inwestora.

Choć nie ma oficjalnego potwierdzenia tych doniesień wśród krakowskich urzędników, to coraz śmielej zarysowuje się wizja potencjalnych inwestycji indonezyjskiej firmy w Polsce. Prócz Krakowa w starciu o pozyskanie potentata walczy również Wrocław, choć tamtejsi urzędnicy nie potwierdzają ani nie zaprzeczają medialnym doniesieniom. Według spekulacji wyniki konkursu na miasto, w którym powstanie filia, mają pojawić się do czerwca.

Korzystne rokowania

Dobrą już sytuację Krakowa w oczach krajowych, ale również globalnych przedsiębiorców, wzmacniają liczne plebiscyty, w których miasto przoduje nawet przed największymi europejskimi i światowymi stolicami. Jednym z takich zestawień jest prestiżowy ranking Tholons Services Globalization City Index, w którym Kraków w 2018 roku zajął czołowe miejsce.

– W świecie uplasował się na 6. pozycji, niewątpliwie dzięki działającym tutaj 170 podmiotom zatrudniającym 70 tys. osób – wyjaśnia Katarzyna Wysocka, dyrektor wydziału ds. przedsiębiorczości i innowacji. – Z pewnością jednak to nie ostatnie słowo, bo prognozy stowarzyszenia ASPIRE na rok 2020 mówią o przekroczeniu przez krakowską branżę nowoczesnych usług dla biznesu liczby 90 tys. pracowników – dodaje.

Światowy lider IT

Właśnie takim określeniem charakteryzuje się coraz częściej Kraków. Wpływa na to zarówno liczba firm, które świadczą tutaj swoje usługi, jak i wysoki poziom kształcenia studentów krakowskich uczelni wyższych w dziedzinie informatycznej. Ponadto miasto to nie tylko specjaliści, ale również atrakcyjne obszary inwestycyjne, którym sprzyja nowoczesna polityka miasta.

– Cieszy fakt, że do Krakowa ściągają nie tylko firmy oferujące proste usługi, ale rozwijają się także centra obsługujące skomplikowane procesy związane z funduszami inwestycyjnymi, HR, IT czy R&D. Ten dynamiczny wzrost, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym sektora, ma wpływ na całą krakowską gospodarkę – tłumaczy Wysocka. Podkreśla jednocześnie, że „roczna wartość ekonomiczna wygenerowana w BSS szacowana jest przez ASPIRE na 8 mld PLN”.

Profity dla miasta

Urząd miasta, unikając odpowiedzi na pytanie o inwestycję Infosys w Krakowie, ani jej nie zaprzecza, ani też nie potwierdza. Jednak, jeśli dojdzie do owej inwestycji, Kraków zyska bardzo wiele. Po pierwsze będzie to kolejne źródło dochodów, a po drugie nowe miejsca pracy, liczone obecnie w tysiącach.

Kraków to przede wszystkim Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Jagielloński, których absolwenci zasilają szeregi wielu znaczących graczy na krakowskim, polskim, a także światowym rynku. Jednym z miejsc, w którym młodzi specjaliści znajdują pracę, jest rozwijający się Shell Energy Campus na Czerwonych Makach. Do grona tego typu pracodawców może w niedalekiej przyszłości dołączyć również Infosys, który w swojej łódzkiej filii zatrudnia obecnie 2700 pracowników.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up