Jak ma wyglądać Wielki Tydzień? Abp Jędraszewski wydał instrukcję

W tym roku nie będzie m.in. obrzędu obmycia nóg fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Bez obmycia nóg, poświęcenia pokarmów i pokropienia wiernych, ale z Ciemnicą, Grobem Pańskim i procesją wewnątrz kościoła. Abp Marek Jędraszewski wydał szczegółowe wskazania, jak mają wyglądać uroczystości Wielkiego Tygodnia.

Arcybiskup przypomniał o złagodzeniu przepisów dotyczących liczby osób w kościele – do Wielkiej Soboty włącznie może to być tylko pięć osób, nie licząc osób sprawujących posługę, a od Niedzieli Wielkanocnej – maksymalnie 50, wliczając sprawujących posługę. Zachęcił też księży do organizowania transmisji nabożeństw w internecie.

Dzień po dniu

W Wielki Czwartek, wyjątkowo, nie odbędzie się Msza Święta Krzyżma, która zostanie odprawiona prawdopodobnie dopiero 12 września. Podczas wieczornej liturgii należy opuścić obrzęd obmycia nóg. Zachowany ma być obrzęd przeniesienia Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy.

W Wielki Piątek podczas uroczystej modlitwy powszechnej pojawi się dodatkowe wezwanie o ustanie epidemii. Zmieni się forma adoracji Krzyża – ucałuje go tylko celebrans, wszyscy pozostali oddają cześć tylko przez przyklęknięcie lub ukłon. Arcybiskup zaleca, by urządzić w kościołach Grób Pański, a tam gdzie nie jest to możliwe, wystawić Najświętszy Sakrament przy głównym ołtarzu. Zachęca też do korzystania z możliwości adoracji.

W Wielką Sobotę nie będzie święcenia pokarmów, nawet bez udziału wiernych. Zamiast tego, księża mają zachęcać do błogosławieństwa posiłku w domu, przed śniadaniem wielkanocnym.

Podczas najważniejszej w roku liturgii Wigilii Paschalnej, nie będzie obrzędu pokropienia wiernych. Można urządzić procesję wewnątrz świątyni, a tam, gdzie nie jest to możliwe, księża powinni wystawić wystawić Najświętszy Sakrament przy głównym ołtarzu i po odśpiewaniu pieśni wielkanocnej pobłogosławić nim zgromadzonych.

Pełną treść zaleceń oraz tekst błogosławieństwa pokarmów można znaleźć na stronie archidiecezji.