Jak przygotować się na rozmowę o podwyżkę

Pensja, jaką otrzymujemy za pracę, może motywować lub demotywować do działania. Warto zdecydować się na rozmowę z pracodawcą, jeśli praca, jaką wykonujemy, jest zbyt ciężka w stosunku do wynagrodzenia. Zanim wybierzemy się do szefa, przygotujmy się do rozmowy, m.in. poprzez określenie swoich oczekiwań.

1.
Właściwy moment

Nasze szanse na otrzymanie podwyżki zależą w dużej mierze od chwili, w jakiej zdecydujemy się porozmawiać z szefem. Nagabywanie go w stołówce, w korytarzu lub podczas imprezy integracyjnej najprawdopodobniej nie przyniesie pożądanych skutków. Umówmy się z pracodawcą na rozmowę, podczas której będziemy mogli spokojnie i rzeczowo przedstawić swoje stanowisko. Bądźmy kulturalni, ale zdecydowani – zaproponujmy konkretny termin i skłońmy szefa, by ustosunkował się do propozycji. Weźmy także pod uwagę kondycję finansową firmy. Duże straty finansowe poniesione np. w związku z utratą partii towaru mogą zmniejszyć nasze szanse na otrzymanie dodatkowych pieniędzy.

2.
Argumenty

Uzasadnijmy, dlaczego należy nam się podwyżka. Powoływanie się na trudną sytuację finansową nie jest dobrym argumentem. Wykażmy, że wyróżniamy się na tle innych pracowników, uzyskując lepsze wyniki. Możemy także wspomnieć o tym, że przydzielono nam dodatkowe obowiązki, za które nie otrzymujemy wynagrodzenia. Nie wykazujmy postawy roszczeniowej. Przedstawmy swoje racje dosadnie, ale spokojnie i kulturalnie.

3.
Zarobki w branży

Aby określić, ile zarabiamy w stosunku do naszych kolegów z branży, możemy przeglądać raporty płacowe lub skorzystać z porównywarki zarobków Pracuj.pl. Narzędzie jest dostępne tutaj: https://zarobki.pracuj.pl/. Wiedząc, na jakie wynagrodzenia mogą liczyć osoby o podobnym doświadczeniu, zajmujące zbliżone stanowiska, zyskujemy kolejny argument. Wysuwając roszczenia, pamiętajmy, by wziąć pod uwagę również wielkość miejscowości, w jakiej znajduje się siedziba naszego pracodawcy. W dużych ośrodkach miejskich można liczyć na większe płace niż w małych miasteczkach.

4.
Świadczenia pozapłacowe

Pracodawca może nie być w stanie w określonej chwili przyznać nam podwyżkę. Wysłuchajmy jego racji i postarajmy się je uszanować, jeśli są prawdziwe. Istnieje prawdopodobieństwo, że szef zaproponuje nam korzyści pozapłacowe, takie jak zniżki pracownicze, dodatkowe ubezpieczenie, samochód służbowy wykorzystywany również do celów prywatnych itd. Rozważmy, czy ich przyjęcie nie byłoby dla nas równie korzystne, a może nawet korzystniejsze niż wzrost płacy.

5.
Propozycja pracy

Widząc, że pracodawca bez poważnych powodów wzbrania się przed przyznaniem nam podwyżki, możemy wspomnieć o korzystniejszej ofercie pracy. Zatrudniającym często zależy na zatrzymaniu doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników. Ten argument stosujmy w ostateczności i bardzo ostrożnie. Sformułujmy go w taki sposób, aby nie brzmiał jak szantaż. Warto unikać konfliktów miejscu pracy tak długo, jak to możliwe. Postarajmy się nie palić za sobą mostów, nawet jeśli poważnie rozważamy zmianę pracy.

 

 

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up