Jak wybrać odpowiednią prędkość internetu?

Zapewne wśród czytelników znajdą się osoby, które pamiętają dawne czasy, kiedy to załadowanie jednej strony internetowej trwało w nieskończoność, a na pobranie pliku nie było co liczyć (ponieważ czas do ukończenia pobierania wynosił np. 99 lat). Te historie mogą teraz stanowić jedynie ciekawą anegdotkę, ponieważ dostępne obecnie prędkości połączenia internetowego są nieporównywalnie większe.

Oferta rynkowa różnych dostawców telekomunikacyjnych jest bardzo zróżnicowana zarówno pod względem sposobu dostarczenia usługi (np. internet dostarczany drogą radiową lub światłowodową), jak i osiąganych prędkości pobierania danych. W tym ostatnim przypadku rozpiętość jest ogromna, bo mówimy tutaj o przedziale od 10 Mb/s do nawet 900 Mb/s. Zatem pytanie, które musimy sobie dziś zadać brzmi: jaka prędkość będzie optymalna dla moich potrzeb?

Jakie mamy prędkości internetu?

Kiedy mówimy o prędkości internetu najczęściej mamy na myśli szybkość pobierania danych. Jest to parametr umożliwiający np. otwieranie stron w przeglądarce, czy też oglądanie filmu. Drugi wskaźnik to prędkość wysyłania danych. Dzięki niemu to my możemy coś przesłać do Internetu – np. nasze zdjęcia z wakacji. Im większe są oba te parametry, tym szybsze mamy połączenie i tym sprawniej jesteśmy w stanie się poruszać w Internecie.

Prędkość internetu jest w głównej mierze uzależniona od sposobu jego dostarczenia. Połączenie radiowe, jest możliwe dzięki specjalnym nadajnikom, które wysyłają sygnał do anteny, a z niej już bezpośrednio do odbiorcy. Jest to połączenie z jednej strony wygodne - nie wymaga bezpośredniego, fizycznego (np. kablowego) połączenia z żadnym systemem, wystarczy znajdować się z zasięgu nadajnika radiowego. Nie jest to jednak rozwiązanie wolne od wad, ponieważ spory wpływ na jakość sygnału mogą mieć m.in. panujące warunki atmosferyczne, czy różne materialne przeszkody (np. wysokie drzewa), które napotykają na swojej drodze fale radiowe. Prędkości jakie osiągnąć można przy tego typu połączeniach oscylują pomiędzy 10 a 30 Mb/s (doprecyzujmy jednostkę pomiaru: Megabitów na sekundę).

W przypadku światłowodów, konieczne jest doprowadzenie do wskazanego miejsca przyłącza kablowego. Na szczęście, dostępem do infrastruktury światłowodowej objęty jest coraz większy obszar kraju, dzięki temu coraz więcej osób ma dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych. Połączenie światłowodowe jest zdecydowanie stabilniejsze od radiowego, całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych. Prędkości jakie można tutaj osiągnąć to – w zależności od dostawcy – między 10 Mb/s do nawet 900 Mb/s.

Jedną z największych firm telekomunikacyjnych w województwie małopolskim dostarczającą swoje usługi (Internet, Telewizję, Telefonię stacjonarną) do firm, instytucji oraz klientów indywidualnych jest firma Fiberlink. Minimalna prędkość połączenia internetowego w jej ofercie to 10 Mb/s (połączenie radiowe). Umożliwia ona wykonanie podstawowych działań jak przeglądanie prostych stron internetowych czy wysyłanie i odbieranie maili. Pamiętajmy jednak, że mając taką prędkość, będziemy wykorzystywać jedynie ułamek możliwości, które oferują nowoczesne technologie. Aby więc cieszyć się całym bogactwem Internetu, powinniśmy zdecydować się na większe prędkości. W przypadku połączenia światłowodowego, w zależności od tego, do czego będziemy wykorzystywać Internet, do wyboru mamy taryfy 150, 400 oraz 900 Mb/s. Pamiętajmy, że najlepszym sposobem, aby wykorzystywać te wysokie prędkości, jest połączenie kablowe do routera dostępowego.

Co wziąć pod uwagę wybierając prędkość połączenia?

Wiemy już jakie opcje mamy do wyboru – nad czym jednak musimy się zastanowić, wybierając ofertę odpowiednią dla nas? Przede wszystkim należy określić, w jakim celu potrzebne jest nam połączenie. Czy chcemy korzystać jedynie z podstawowych funkcji Internetu, takich jak sprawdzanie poczty, lub przeglądanie prostych stron? W tym przypadku najlepiej sprawdzą się podstawowe prędkości, a więc np. w przypadku światłowodu 150 Mb/s. Gdy jednak sieć jest nam potrzebna do zapewnienia sobie oraz reszcie domowników dostępu do nieograniczonej rozrywki, gier on-line czy coraz bardziej popularnych w dobie pandemii streamingów na żywo, warto zdecydować się na wyższe prędkości 400 lub 900 Mb/s. Zasada jest prosta – im bardziej złożone i wymagające są nasze potrzeby, tym większej prędkość potrzebujemy. Warto także pamiętać, iż w przypadku wysokich prędkości nie bez znaczenia jest sprzęt komputerowy, na którym pracujemy. Aby móc w pełni korzystać z ich nowoczesnych możliwości, może najwyższy czas pomyśleć o wymianie swojego 12-letniego laptopa?

Kolejną ważną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest to, na ilu urządzeniach równocześnie będzie wykorzystywana sieć. Czy ma być przeznaczona dla jednej osoby, czy też z połączenia będą korzystać również inni domownicy? Pamiętajmy, że korzystanie z połączenia internetowego przez wielu użytkowników równocześnie spowoduje podział prędkości na każdą z tych osób. Wobec tego, mając niską prędkość, nie obejrzymy równocześnie filmu w HD, podczas gdy ktoś inny będzie grał w grę sieciową.

Wybierz idealne rozwiązanie

Wybierając prędkość odpowiednią dla nas, musimy wziąć pod uwagę nasze oczekiwania oraz sposób korzystania z sieci. Kiedy określimy swoje potrzeby, możemy przejść do wybrania spośród szeregu opcji, które oferują nam dostawcy oferujący usługi w naszej lokalizacji. Dzięki prowadzonej przez Fiberlink w ostatnich latach bardzo dużej rozbudowie obejmującej powiaty: krakowski, myślenicki i wielicki kolejne ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych zyskało dostęp do nowoczesnej technologii światłowodowej.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy znajdujesz się w zasięgu sieci Fiberlink lub masz wątpliwości, jaka prędkość będzie dla Ciebie odpowiednia  skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta Fiberlink pod numerem 12 444 50 03, gdzie uzyskasz profesjonalne doradztwo doświadczonych Konsultantów i odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

 

comments powered by Disqus