Jaka powinna być profesjonalna asystentka stomatologiczna?

Asystentka stomatologiczna porządkuje stanowisko pracy i gabinet dentysty, asystuje mu przy dokonywanych zabiegach, przygotowuje także pacjentów do badań. Osoba zatrudniona na takim stanowisku powinna ukończyć odpowiedni kierunek szkoły policealnej i zdać egzamin kwalifikacji K1 organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Jakich asystentek poszukują pracodawcy - głównie gabinety stomatologiczne?

Jaka powinna być idealna asystentka dentysty?

Organizacja Dental Assistant Training School ze Stanów Zjednoczonych opracowała listę 10 cech, które przypisywane są najlepszym, profesjonalnym asystentkom stomatologicznym. Takie osoby przede wszystkim powinny chcieć pracować w tym zawodzie. Zamiłowanie do pracy jest bardzo ważne we wszelkich profesjach, w których ma się kontakt z ludźmi. Pacjenci na co dzień mają styczność z asystentką stomatologiczną, dlatego ważne jest, aby była ona godna zaufania i uprzejma. Wśród cech, które są ważne na takim stanowisku, Dental Assistant Training School wymieniła m.in. inteligencję i chęć nauki, solidność, odpowiedzialność za wykonywane czynności, sumienność, dokładność, współczucie i empatię. Asystentka powinna wesprzeć zdenerwowanego pacjenta, zapewnić go, że znajduje się w najlepszych rękach i nic złego mu się nie stanie.

Kultura osobista, zdolności komunikacyjne i chęć zrozumienia drugiego człowieka to kolejne ważne cechy, jakimi powinny odznaczać się osoby chcące w przyszłości wykonywać zawód asystentki stomatologicznej. Nie bez znaczenia pozostaje umiejętność kooperacji - asystentka cały czas pracuje z dentystą i od ich relacji zależy pośrednio dobro pacjenta.

Taka osoba nie może poprzestać wyłącznie na ukończeniu wybranej szkoły policealnej i zdaniu odpowiednich egzaminów. Dzięki ciągłemu uzupełnianiu i doskonaleniu wiedzy może jeszcze lepiej wykonywać swoją pracę. Jest to szczególnie istotne z tego względu, że techniki i technologie wykorzystywane w stomatologii cały czas się zmieniają, dlatego warto być z nimi na bieżąco.

Gdzie szukać pracy w zawodzie asystentki stomatologicznej?

Ukończenie np. szkoły policealnej w Krakowie na kierunku asystentka stomatologiczna daje fach, w którym pracy nie brakuje. Takie osoby mogą świadczyć usługi w gabinetach stomatologicznych - wystarczy sięgnąć po aktualne oferty pracy w Krakowie, aby przekonać się, że asystentka stomatologiczna łatwo znajdzie zatrudnienie. Takich pracowników poszukują również hurtownie stomatologiczne, firmy dystrybuujące asortyment stomatologiczny czy przychodnie lekarskie.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up