Jest tańsze i szybsze, a jednak wciąż niedoceniane. Dla kogo budownictwo modułowe?

fot. pixabay.com

W zeszłym miesiącu po siedmioletniej batalii udało się otworzyć pierwsze krakowskie modułowe przedszkole. Inwestycja, ze względu na wykorzystanie gotowych elementów, pochłonęła jedynie 1,9 mln złotych i trwała osiem miesięcy. Teraz o krok dalej chce pójść radna Nowoczesnej Małgorzata Jantos, która w swojej interpelacji stara się zainteresować prezydenta Jacka Majchrowskiego budownictwem modułowym.

Jak zaznaczyła, z budownictwa modułowego korzysta się w wielu krajach europejskich, a samo rozwiązanie jest znacznie tańsze i szybsze od tradycyjnego. Mogłoby być to pomocne chociażby we wsparciu pomocy socjalnej.

Zdaniem Małgorzaty Jantos, dobrym rozwiązaniem byłaby również analiza oferty firm zagranicznych, które mogłyby budować taniej niż polskie. Jak mówiła w rozmowie LoveKraków.pl, patrząc na opieszałość przy decyzji o budowie przedszkola modułowego trudno będzie zmienić nastawienie miasta do tego typu rozwiązania.

– Gdy siedem lat temu mówiłam o modułowych przedszkolach i parę tygodniu temu zostało ono uruchomione, to podejrzewam, że życia mi nie wystarczy na to, żeby zainteresować sprawami budownictwa modułowego, socjalnego – bo przede wszystkim to mam na względzie. To była taka moja sugestia, bo to budownictwo jest szybsze i tańsze o 30%. Pokazywałam zdjęcia, jak takie budynki mogą wyglądać. To nie jest wymyślenie prochu, ludzie takie rzeczy robią – tłumaczy.

Budowanie pomieszczeń z gotowych elementów jest też korzystne z punktu widzenia zmieniającej się struktury demograficznej. Powstałe przedszkole czy dom opieki, gdy zajdzie taka potrzeba, można bardzo szybko rozebrać i przenieść w miejsce, gdzie występuje większe zapotrzebowanie na tego typu obiekt.

Czym jest budownictwo modułowe?

Budownictwo prefabrykowane polega na tworzeniu obiektów z gotowych elementów, wcześniej wyprodukowanych w fabryce. Okna to gotowe elementy wmontowane w ściany, które zaś od razu są wyposażone np. w przyłącza elektryczne. Taki obiekt można wybudować nawet w 10 tygodni, a cena za mkw. mieści się w przedziale 2400-2600 złotych.

– Sam montaż na placu budowy trwa około trzech dni. Następnie układane są dachówki, wykonywana jest elewacja i po 10-12 tygodniach można wprowadzić się do gotowego domu wykończonego pod klucz – mówi Anna Roszczenko, dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie Danwood.

Chociaż budownictwo modułowe w Polsce dopiero raczkuje, niektóre kraje europejskie znaczną część inwestycji opierają właśnie o tworzenie lokali z gotowych elementów. Aż 70% domów w Norwegii powstaje z części prefabrykowanych. W Belgii jest to 30%, a w Niemczech ok. 27%.