„Jesteśmy w stanie zareagować na atak w przeciągu 13 godzin” [Rozmowa]

Dariusz Fabiszewski fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nowe technologie to nowe szanse, ale też nowe zagrożenia, na które narażony jest każdy z nas. Dlatego też eksperci w ramach Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC debatowali nad zmianami, które trzeba wprowadzić, aby zwiększyć bezpieczeństwo. O problemach związanych z Cybersecurity rozmawiamy z Dariuszem Fabiszewskim, Dyrektorem Generalnym Cisco w Polsce.

Łukasz Dankiewicz, LoveKraków.pl: Na ile obecnie możemy czuć się bezpieczni w sieci?

Dariusz Fabiszewski, Cisco: Na pewno nie możemy, jest to wyzwanie, które jest ciągłe. Nie ma takiego systemu na świecie, który w pełni nas zabezpieczy. Jest kwestia tylko, jak szybko jesteśmy w stanie zareagować na atak. Według statystyk, na urządzeniach Cisco jest oparte 70% całego ruchu światowego. Mamy przegląd tego co się dzieje, widzimy anomalie. Dla nas rekordem było to, że byliśmy w stanie zareagować na atak średnio w przeciągu 13 godzin. W normalnym świecie to są tygodnie lub miesiące zanim zorientujemy się, że jesteśmy zaatakowani.

W czasie panelu „Rzeczpospolita Cyfrowa: jak budować bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni?” padło zdanie, że około 20% komputerów na świecie jest zainfekowanych.

Wydaję mi się, że bardzo duża część społeczeństwa w ogóle nie przywiązuje wagi do podstawowej ochrony antywirusowej. Tutaj duże zadanie jest przed wszystkimi, którzy dostarczają nam internet, żeby uświadamiali użytkowników. Jest taka inicjatywa, którą wprowadził Orange, które oferuje tarcze do Neostrady i swoich usług. Wydaje m się, że to jest ten kierunek, oni powinni uświadamiać, że zagrożenie istnieje i w ramach pakietu oferowane jest również bezpieczeństwo.

W czasie dyskusji na temat cyberbezpieczeństwa była mowa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Pan stwierdził, że nie działa ono tak, jak powinno.

Moim zdaniem nie działa. W naszej branży nie widzę takiej chęci współpracy z biznesem. To co pan może zaobserwować w rządzie niemieckim, w Skandynawii czy Anglii. Są stworzone instytucje i ciała, które składają się głównie z ludzi biznesu i doradzają rządom i to na poziomie premiera. W jaki sposób zrobić digital i w jaki sposób bronić się przed atakami. U nas takiego ciała, które byłoby poważnie traktowane przez sferę rządową nie znam Myślę, że minister Streżyńska w jakiś sposób zreformuje Krajową Radę do Spraw Cyfryzacji i to partnerstwo rzeczywiście zaistnieje.

Zmiana rządu może być pomocna? Deklaracje są poważne.

Deklaracje są, działania są. Nowy rząd przywiązuje dość dużą atencję do problematyki cyberbezpieczeństwa. Myślę, że jeszcze bardziej się otworzy na współpracę z biznesem w obszarze cyfryzacji kraju.

Problemem może okazać się niedobór kadr.

Prawdopodobnie tak, jeżeli chodzi o kadry to barierą finansową jest pozyskanie personelu do administracji publicznej. Nie jest w stanie płacić takich pieniędzy jakie płaci biznes w tym obszarze, w którym my jesteśmy.

Państwo również poszukują kolejnych pracowników. Kto może znaleźć zatrudnienie?

W Krakowie poszukujemy najwyższej klasy fachowców. Takich rekrutujemy, mamy tu już blisko 1000 osób. Cały czas zwiększamy zatrudnienie. Problemu z pozyskaniem kadr zbyt dużego nie mamy, jednak jest to wyzwanie. Te kadry są bardzo szybko wysysane z rynku.

Podsumowując, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

Przede wszystkim trzeba uważać na to, o czym mówił generał Nowak. Uważać na to jakie maile i załączniki otwieramy. Musimy patrzeć kto jest ich adresatem i jak nie wiemy co to jest, to lepiej to od razu je skasować.

News will be here