„Jesteśmy wybierani jako lokalizacja przyjazna inwestorom” [Rozmowa]

Monika Styczyńska fot. Manpower

14 czerwca zostały opublikowane wyniki globalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla trzeciego kwartału 2016. Badanie pokazuje, w których branżach najłatwiej znaleźć zatrudnienie, a w których o pracę będzie niezwykle trudno. Rozmawialiśmy na ten temat z Moniką Styczyńską, ekspertem firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup, która opublikowała raport, o aktualnej sytuacji na polskim rynku pracy.

Łukasz Dankiewicz, LoveKraków.pl: Z Państwa raportu wynika, że 88% firm pozytywnie zapatruje się na swój rozwój. Skąd wzięła się poprawa sytuacji na rynku pracy?

Monika Styczyńska, ManpowerGroup: W tej grupie 70% pracodawców ma stabilną sytuację w swoich organizacjach, a 18% to ci, którzy planują zwiększyć zatrudnienie. Dobra sytuacja to efekt korzystnej lokalizacji Polski dla nowych inwestorów. Zarówno w obszarze produkcji, jak i usług. Prym wiodą też Centra Usług Wspólnych. To napędza zapotrzebowanie na pracowników.

Dawniej inwestorów przyciągała bardziej tania siła robocza.

Jakiś czas temu było trochę tak, że Polska stanowiła atrakcyjne miejsce dla potencjalnych inwestorów ze względu na niższe wynagrodzenia. Teraz jesteśmy wybierani jako lokalizacja przyjazna inwestycjom. Mamy bardzo wykwalifikowanych specjalistów w obszarze technicznym, IT czy też tych znających języki obce.

Nie ma obaw, że przedsiębiorstwa odwrócą się od Polski i znajdą ciekawszą lokalizację?

Oczywiście są lokalizacje na świecie, które rywalizują z Polską, natomiast dużym plusem jest nasza lokalizacja geograficzna. Warto inwestować u nas w zaplecze logistyczne, mogą być inne rynki, gdzie można pozyskać tańszą siłę roboczą. Jednak nasza lokalizacja jest niezmienna. Innym czynnikiem ryzyka mogą być zmiany związane z odchodzeniem inwestorów na wynikające z podejmowanych decyzji politycznych, które mają wpływ na klimat inwestycyjny w naszym kraju.

Sporym problemem w przyszłości może okazać się fakt, że młodzi Polacy osiadają głównie w największych polskich miastach z mocnym zapleczem akademickim. Traci chociażby Łódź czy Białystok.

Niekoniecznie. Jest też tak, że wzrasta mobilność zawodowa Polaków. To, że ktoś zostaje po studiach w Warszawie czy Krakowie, nie wyklucza tego, że nie spróbuje pracy w Łodzi. Coraz bardziej popularna staje się też praca zdalna, do której nie trzeba przychodzić codziennie rano i siedzieć w biurze przez osiem godzin, bo pozwala ona na pracowanie z domu.

W  takim razie możemy jeszcze mówić o podziale na Polskę A i B?

Ta granica się zaciera. Patrząc na potencjalne zapytania od inwestorów, mogę powiedzieć, że tak naprawdę rozpatrują różne lokalizacje pod kątem nowych inwestycji.

Jak długo będziemy mówić o rynku kandydata?

Jeżeli nie będzie istotnych zmian ustawodawcy, to sytuacja się utrzyma – może to różnie wyglądać, jeśli chodzi o sektory. Natomiast nie ma czynników, które wskazywałyby, że w najbliższej perspektywie czasowej coś się zmieni na minus.

W takim razie w jakich branżach najłatwiej o pracę, a w jakich poszukiwania będą niezwykle trudne?

Najwyższy optymizm pracodawców występuje w branży produkcyjnej i transportowo logistycznej – to są dwa kierunki, w których najłatwiej znaleźć zatrudnienie. Będzie ono za to największym wyzwaniem w sektorze związanym z energetyką. Tutaj nastroje pracodawców są pesymistyczne, w naszym raporcie prognoza dla tej branży została odnotowana na poziomie -2%. Oznacza to, że większość pracodawców deklaruje raczej redukcję zatrudnienia. Jest to jednak i tak poprawa w porównaniu z sytuacją, jaka występowała na rynku pracy jeszcze rok temu. Wiodącą branżą jest też budownictwo. Przed nią stoją największe wyzwania.

Mówimy o sektorze mieszkaniowym czy raczej prężnie działających deweloperach biurowych?

Branża budowlana jest napędzana przede wszystkim przez sektor mieszkaniowy, chociaż są sygnały na rynku, że niedługo ten popyt na mieszkania trochę spadnie. Coraz trudniej też dostać kredyt, więc dla części rynku budowlanego sytuacja może  się zmienić. W części związanej z nowymi inwestycjami, biurowcami czy centrami logistycznymi ten pozytywny trend będzie się utrzymywał podobnie jak przy rozwoju infrastruktury drogowej.

News will be here