Kaufland zamiast Tesco. Otwarcie w przyszłym miesiącu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W listopadzie 2019 roku UOKiK-u wydał decyzję o pozwoleniu na zakup budynku przy ul. Wielickiej, gdzie wcześniej było Tesco. Wiadomo już, kiedy nastąpi ponowne otwarcie marketu.

W sierpniu zeszłego roku Tesco Polska postanowiło zamknąć część swoich sklepów i sprzedać budynki. Jednym z nich był ten przy ulicy Wielickiej.

Byłymi sklepami Tesco zainteresował się Kaufland. Do UOKiK-u zostały zgłoszone wnioski o koncentracje dotyczące pięciu innych hipermarketów: w Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu i Warszawie (dwa sklepy).

UOKiK rozpoznawał osobno każdy wniosek, biorąc pod uwagę, czy przejęcie nieruchomości nie wpłynie na konkurencje i dobro konsumentów. Zwłaszcza że właścicielem Kauflandu jest ta sama grupa, która w swoim portfolio posiada sklepy pod marką Lidl.

Urząd brał pod uwagę udziały w sektorze sprzedaży artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku tych dwóch podmiotów. Na tej podstawie oszacował, czy rozpoczęcie działalności przy Wielickiej przez Kaufland ograniczy konkurencję.

– Brak jest podstaw do stwierdzenia, iż na rynkach właściwych, na które koncentracja wywiera wpływ w układzie horyzontalnym, dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji – konkluduje w decyzji Robert Kamiński, dyrektor Departamentu Kontroli Koncentracji.

Otwarcie w lutym

Jak poinformował portal tvn24.pl, nie był to jedyny taki zakup, oprócz punktu w Krakowie, Kaufland przejął jeszcze dwa w innych miastach.

Biuro prasowe właściciela sieci sklepów poinformowało portal, że ponowne otwarcie zostało zaplanowane na połowę lutego. „Obecnie w wymienionych sklepach odbywają się spotkania, podczas których następuje prezentacja firmy i zasad pracy”, czytamy.

Pracownicy natomiast mają zostać również przejęci przez nowego pracodawcę. Jednak od nich będzie zależało, czy w pracy zostaną. Zgodnie z prawem, przysługuje im za 7-dniowym uprzedzeniem rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia.

Tymczasem NSZZ „Solidarność” Tesco wezwało pracodawców do negocjacji, w których określone zostaną warunki współpracy.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up