Kiedy program Mieszkanie Plus wystartuje w Krakowie?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nadal nie wiadomo, kiedy i gdzie rozpocznie się budowa pierwszych mieszkań w programie Mieszkanie Plus na terenie Krakowa. Cały czas trwają rozmowy pomiędzy spółką BGK Nieruchomości a władzami miasta. Prowadzone są również negocjacje z prywatnymi właścicielami działek.

Do czasu rozpoczęcia działalności przez Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, za budowę mieszkań na wynajem, w tym z możliwością docelowego uzyskania własności przez najemcę, odpowiedzialna jest spółka BGK Nieruchomości, działająca na podstawie porozumienia zawartego m.in. z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa.

Dotychczas spółka podpisała 57 listów intencyjnych z zainteresowanymi samorządami, na terenie których powstaną mieszkania na wynajem. Wiadomo, że mieszkania mają powstać m.in. w Katowicach, Skawinie, Tychach, Gliwicach, Wałbrzychu, Chorzowie, Poznaniu, Nowej Dębie, Kobyłce, Stalowej Woli, Białej Podlaskiej, Pelplinie, Wrześni i w Starogardzie Gdańskim.

22 grudnia w Białej Podlaskiej wbito już symboliczną „pierwszą łopatę”. Tam powstać ma 186 mieszkań czynszowych. W Jarocinie zawarto porozumienie z generalnym wykonawcą. W tym przypadku do programu zostanie włączonych 258 lokali.

Kiedy Kraków?

Na razie zainteresowani wsparciem na lokum w Krakowie muszą poczekać. Najbliżej naszego miasta będzie można ubiegać się o mieszkania w Skawinie i Trzebini.

– BGK Nieruchomości prowadzi rozmowy z Krakowem. Miasto deklaruje chęć przystąpienia do programu i podpisania listu intencyjnego. Równolegle BGK Nieruchomości prowadzi rozmowy z prywatnymi właścicielami działek. Trwają negocjacje, w związku z tym na obecnym etapie nie możemy podać więcej informacji – informuje zespół prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Do programu budowy mieszkań mogą przystąpić wszystkie gminy oraz inne zainteresowane podmioty m.in. spółki gminne, deweloperzy czy spółdzielnie mieszkaniowe.

Program ma być powszechny

Program Mieszkanie Plus ma się opierać na trzech głównych filarach: Narodowym Funduszu Mieszkaniowym, wsparciu budownictwa społecznego i subkontach oszczędnościowych. Wniosek może złożyć każdy, a o kolejności udzielenie wsparcia będzie decydowała specjalna punktacja, uwzględniająca między innymi wysokość zarobków czy liczbę dzieci. Czynsz ma się wahać w przedziale od 10 do 20 złotych za mkw., w zależności od lokalizacji. Stworzona zostanie również możliwość wynajmu mieszkania z możliwością dojścia do własności po latach. W takim przypadku czynsz ma być wyższy o około 20%.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up