Kilkanaście milionów na remont zabytkowego hotelu. Prace zostaną opłacone z kieszeni Agencji Mienia Wojskowego

fot. Krzysztof Kalinowski / LoveKraków.pl

Rozpoczął się remont Hotelu Royal przy ul. Świętej Gertrudy w Krakowie. Należy on do spółki AMW Hotele – jednej z największych spółek hotelowych w Polsce. Jej właścicielem jest Skarb Państwa, choć w praktyce nadzór sprawuje Agencja Mienia Wojskowego. Spółka pokryje koszty prac remontowych, które wyniosą kilkanaście milionów złotych.

Według Małgorzaty Weber, rzeczniczki Agencji Mienia Wojskowego, remont obejmie dwie z czterech kamienic o numerach 26 i 27, które wchodzą w skład Hotelu Royal. – Zakres prac obejmie przebudowę oraz pełnobranżowy remont wewnętrzy wraz z wymianą wszystkich instalacji i sieci – informuje Weber. I dodaje: – Prace związane z renowacją elewacji są planowane w późniejszym terminie i obecnie nie wchodzą w nasz zakres.

Wyższy standard, wyższe ceny noclegów

Koszty remontu hotelu znajdującego się u stóp Wawelu zostaną pokryte ze środków własnych spółki AMW Hotele. – Szacowane nakłady na remont wyniosą kilkanaście milionów złotych – mówi Weber i zaznacza, że nie przekroczą kwoty 20 mln zł.

Kompleksowy remont ma znacząco podnieść standard pokoi, co jednocześnie może wpłynąć na podwyższenie cen za noclegi. Nie zmieni się natomiast kategoria hotelu – nadal będzie klasyfikowany jako trzygwiazdkowy. Ponadto spółka AMW Hotele zastrzega, że nie planuje w przyszłości sprzedaży hotelu zlokalizowanego w zabytkowym kompleksie kamienic, a co więcej dzięki remontowi chce wykorzystać jego potencjał i lokalizację do przyciągnięcia nowych klientów.

Zabytek pod okiem konserwatora

Przypominamy, że kamienice pochodzące m.in. z czasów monarchii austro-węgierskiej, w których mieści się Hotel Royal, należą do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Tym samym podczas uzyskania decyzji o pozwolenie na remont, została zastosowana wymagana przez urząd miasta procedura przewidziana dla budynku objętego ochroną konserwatorską. Spółka otrzymała pozwolenie miasta oraz wytyczne od wojewódzkiego konserwatora zabytków Jana Janczykowskiego.

Według informacji przekazanych przez spółkę AMW Hotele Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa nie przewiduje dofinansowań do rodzaju prac budowlanych, które obejmują remont Hotelu Royal. Spółka AMW Hotele złożyła jednak w październiku 2017 r. wniosek do SKOKZ, ale dotyczył on dofinansowania remontu elewacji, który dopiero jest planowany i będzie wykonany później. Jak potwierdza Maciej Wilamowski, dyrektor biura SKOZK, wniosek będzie rozpatrywany w tym roku pod kątem zgodności z celami Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up