Kolejna aktualizacja Krakowa w Google Street View

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dzięki usłudze oferowanej przez amerykańskiego giganta technologicznego możemy oglądać miejsca na całym świecie z poziomu chodnika. Problem w tym, że nie wszędzie są aktualne zdjęcia, a w niektórych rejonach są wręcz archiwalne. Kiedy aktualizacja?

Pojazdy Google Street View miały do stycznia 2021 roku sfotografować ulice ponad 80 polskich miast we wszystkich województwach. Według zapowiedzi w Małopolsce zdjęcia miały być zaktualizowane m.in. w Krakowie. Tymczasem wciąż są miejsca, gdzie najnowsze fotografie pochodzą sprzed 10 lat. Dotyczy to głównie peryferii miasta.

Zwróciliśmy się z pytaniami do Google, kiedy archiwalne ujęcia zostaną zastąpione najnowszymi.

– Gromadzenie zdjęć to ogromny projekt. Może trwać dni lub tygodnie, a czas wykonania zależy m.in o od warunków pogodowych. Wymaga floty samochodów Street View, z których każdy jest wyposażonych w dziewięć aparatów fotografujących otoczenie w wysokiej rozdzielczości z każdej możliwej perspektywy – widnieje w mailu od biura prasowego firmy technologicznej.

Jak się okazuje, samochody nie zawsze przemierzają wszystkie ulice, całe trasy czy całe miejscowości przy aktualizacji. – Stąd biorą się właśnie różne daty widoczne na zdjęciach, o które pan pyta. Warto też pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa podczas pandemii COVID-19, wszelkie operacje były zawieszone – tłumaczy biuro prasowe.

Otrzymaliśmy też informację, że w tym roku ponownie nastąpi aktualizacja baz danych. W Krakowie praca specjalnych samochodów została zaplanowana od marca do listopada. – Wszelkie trasy i przejazdy samochodu Street View są planowane przez zespół logistyczny na bieżąco. O trasie samochodów decyduje wiele czynników, między innymi gęstość zaludnienia – tłumaczy biuro prasowe Google.

Najstarsze zdjęcia pochodzą z 2009 roku. Na nich widać zupełnie inny Kraków. Dla przykładu okolice ronda Grunwaldzkiego.

Prywatność

W przypadku, gdy nie chcemy, abyśmy lub nasze posesje znalazły się na Street View, można to zgłosić. – Jeśli użytkownik zobaczy, że jego twarz lub tablica rejestracyjna nie jest wystarczająco zamazana, lub jeśli chce, byśmy zamazali cały dom lub samochód albo całą postać na zdjęciu, może przesłać do nas taką prośbę – wyjaśniało nam w 2020 roku biuro prasowe firmy. Swoje roszczenia lub błędy dotyczące map i zdjęć można zgłaszać pod linkiem: https://bit.ly/3ooTXVq.