Kolejne samorządy w programie Mieszkanie Plus. Bez deklaracji ws. Krakowa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto Kuźnia Raciborska, gmina Pcim, miasto i gmina Skawina, gmina Szerzyny, gmina Ujsoły oraz miasto i gmina Zakliczyn – to kolejne samorządy, które podpisały listy intencyjne w programie Mieszkanie Plus. Minister Andrzej Adamczyk nie chciał składać żadnych deklaracji co do terminów budowy rządowych mieszkań w Krakowie.

Do podpisania porozumień doszło w Krakowie przy okazji regionalnej konferencji „Krajowy Zasób Nieruchomości oraz inne inicjatywy legislacyjne Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa”. W czasie spotkania przedstawiciele resortu przybliżali założenia ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która pomaga w realizacji programu Mieszkanie Plus.

Naszym celem jest likwidacja deficytu mieszkaniowego. Założyliśmy, że zlikwidujemy deficyt 900 tysięcy mieszkań w najbliższym dziesięcioleciu. Przede wszystkim planujemy go likwidować w tym obszarze, który najbardziej doskwiera Polakom. W tej grupie społecznej, w której dochody są zbyt wysokie, żeby objąć mieszkanie komunalne, ale zbyt niskie, żeby wziąć kredyt deklarował Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

W oczekiwaniu na kolejne samorządy

Chęć udziału w rządowym programie mieszkaniowym wyraziły miasto Kuźnia Raciborska, gmina Pcim, miasto i gmina Skawina, gmina Szerzyny, gmina Ujsoły oraz miasto i gmina Zakliczyn. Jak mówił wiceminister Tomasz Żuchowski, kolejne porozumienia to tylko kwestia czasu. Jutro przedstawiciele ministerstwa jadą do Gdańska, a w piątek podpiszą porozumienie z prezydentem Kielc. W kolejnych tygodniach odbędą się jeszcze spotkania w Poznaniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim oraz Olsztynie.

– Te spotkania będą dowodem na to, że ten program zostanie zrealizowany pełną piersią. Program realizowany przez Krajowy Zasób Nieruchomości będzie dobrym uzupełnieniem pilotażu realizowanego przez BGKN. W przyszłym roku będzie można zobaczyć tego pierwsze efekty – zapewniał.

„Jesteśmy oszczędni w słowach”

W czasie konferencji zapytaliśmy ministra Andrzeja Adamczyka o to, na jakim etapie jest przygotowanie programu Mieszkanie Plus w Krakowie. Szef resortu nie chciał składać jednak żadnych deklaracji. – Dopóki oficjalnie nie podpisujemy porozumienia, jesteśmy oszczędni w słowach. Rozmowy trwają i nie tylko w Krakowie, również w innych, dużych i małych miejscowościach. Jest wielu beneficjentów, którzy chcą realizować te zadania z Krajowym Zasobem Nieruchomości – tłumaczył.

Spotkanie w Krakowie było też okazją do podpisania porozumienia z krakowskim Instytutem Rozwoju Miast i warszawskim Instytutem Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Dotyczy ono prowadzenia działalności badawczej w obszarach związanych z rządowym programem.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up