Kolejny amerykański inwestor rozpoczyna swoją działalność w Krakowie. Byliśmy na oficjalnym otwarciu [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przy ul. Lubicz 23 A swoją siedzibę otworzyło amerykańskie przedsiębiorstwo - Globalne Centrum Technologiczne (GPC).

Krakowskie biuro GPC Global Technology Center planuje zatrudnić ponad 200 inżynierów, których zadaniem będzie wspieranie transformacji cyfrowej GPC.

GPC w Krakowie. „Szansa dla miasta”

W rozmowie z portalem LoveKraków.pl, zapytany o priorytety i wyzwania jak stoją przed firmą, dyrektor krakowskiego oddziału przyznał, że jest to przede wszystkim współpraca z lokalnymi społecznościami, ośrodkami akademickimi. - To jest utworzenie ponad 200 miejsc pracy w naszym regionie. GPC to jest innowacyjne centrum, które zajmuje się pracą nad projektami badawczo-rozwojowymi. Współpracujemy z Googlem globalnie, współpraca ta jest przeniesiona również na polski rynek, który jest bardzo konkurencyjny - powiedział podczas otwarcia Robert Florczyk, dyrektor GPC. 

– Dotychczas udało nam się znaleźć obszary, które wyróżnią nas na rynku, jeśli chodzi o pozyskiwanie pracowników. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak nam się ta kwestia układa – dodał.

Jak podkreślił Will Stengel, dyrektor operacyjny, firma otwarta jest na współpracę z ośrodkami akademickimi takimi jak Uniwersytet Jagielloński czy Akademia Górniczo-Hutnicza. To nie wszystko. Dyrektor Florczyk przekonywał, że jednym z priorytetów koncernu jest wspieranie mieszkańców miasta.

Z kolei Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta miasta ds. zrównoważonego rozwoju, podczas otwarcia GPC w Krakowie, przyznał, że „miasto jest zachłanne na firmy amerykańskie”.

–  Każdy inwestor, w tym również amerykański, to jest duża szansa dla miasta. Absolutnie nie możemy osiadać na laurach. Dzisiaj Kraków nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej, jest jednym z liderów w zakresie świadczenia usług dla nowoczesnego biznesu, obsługi lokalnych firm. To nie bierze się z niczego. Musimy pamiętać o tym, że konkurencja jest dalej bardzo istotna, dlatego każdy potentat globalny, który decyduje się na otwarcie siedziby w Krakowie, jest dowodem na to, że tutaj są optymalne warunki do tego, aby podejmować ważne decyzje – podkreślił zastępca prezydenta miasta ds. zrównoważonego rozwoju. Urzędnik zadeklarował również, że strony samorządu, „miasto zrobi wszystko, co jest możliwe, aby spełnić oczekiwania firmy”. 

–  Dla nas bardzo cenne jest, że taka firma o zasięgu globalnym zdecydowała się wybrać Kraków na siedzibę swojego oddziału. Jestem głęboko przekonany, że znajdzie tu najbardziej optymalne warunki dla swojego rozwoju, pomnażania swojego majątku – dodał.

GPC: W czym specjalizuje się koncern?

Firma Genuine Parts Company (GPC) została założona w Atlancie w 1925 roku. Od ponad 95 lat globalnym liderem w dystrybucji zamiennych części samochodowych oraz przemysłowych. Do chwili obecnej w krakowskim biurze zatrudniono kilkudziesięciu pracowników w działach wytwarzania oprogramowania, cyberbezpieczeństwa oraz administracji.