Kolejny krok w kierunku Mieszkania Plus. NIK krytycznie o MdM

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

11 września wejdzie w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Będzie ona ważnym elementem programu Mieszkanie Plus i docelowo pomoże w zastąpieniu funkcjonującego do końca 2018 roku Mieszkania dla Młodych. Ten program zaś, jak poinformowała Najwyższa Izba Kontroli, chociaż cieszył się zainteresowaniem Polaków, którzy nie mieli środków na wkład własny, pomógł również tym, którzy poradziliby sobie bez wsparcia.

Nowa ustawa pozwoli na wykorzystanie w programie Mieszkanie Plus gruntów należących do Skarbu Państwa. Bankiem ziemi będzie zarządzał Krajowy Zasób Nieruchomości. Zadaniem KZN będzie także między innymi nadzór nad respektowaniem przepisów, warunkami zawierania i wypowiadania umów. Rządowe lokale będą dostępne na wynajem lub na wynajem z możliwością dojścia do własności i będą charakteryzować się niskim czynszem.

Duże zainteresowanie

Najpierw jednak wygasnąć musi cieszący się ogromnym zainteresowaniem program Mieszkanie dla Młodych. 8 sierpnia, dzięki zmianie przepisów, uruchomiona została dodatkowa pula 67 milionów złotych, które rozeszły się w zaledwie sześć godzin. Do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło 2386 wniosków w całej Polsce. Z samego województwa małopolskiego było to 109 wniosków na łączną kwotę przekraczającą 3 mln 695 tysięcy złotych. 54 wnioski złożyli chętni na zakup nieruchomości w Krakowie.

– Najwyższa kwota dofinansowania to 113 537 zł – 15 wniosków złożonych na zakup nieruchomości w Warszawie o powierzchni od 66,9 mkw. do 108,64 mkw. Najniższa kwota to 9480 złotych – wniosek na zakup mieszkania na rynku wtórnym w Łodzi o powierzchni 25,1 mkw. – informuje Anna Czyż z Banku Gospodarstwa Krajowego.  Niezasadna pomoc

Tymczasem, jak poinformowała Najwyższa Izba Kontroli, ze względu na nieuwzględnienie w programie kryterium dochodowego, z MdM bardzo często korzystali także ci, których stać na zakup mieszkania nawet bez pomocy państwa. Na zmiany nie zdecydowano się, mimo że na etapie konsultacji społecznych była wskazywana taka potrzeba.

– W ocenie NIK pomoc państwa w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych powinna być kierowana do osób, których dochody uniemożliwiają zakup lub wynajem własnego mieszkania. Zasadne jest zatem, aby przy tworzeniu programów wspierających politykę mieszkaniową wprowadzone zostały odpowiednie progi dochodowe – oznajmiła NIK.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up