Kolejny miliard na wsparcie małych i średnich przedsiębiorców

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już nie jeden, a dwa miliardy złotych popłyną do polskich małych i średnich przedsiębiorstw w ramach programu Komisji Europejskiej COSME. Przez dwa lata ze środków przeznaczonych na inwestycje lub zachowanie płynności skorzystało ponad 3700 przedsiębiorców, w tym 335 z Małopolski.

Program COSME zakłada wsparcie za pomocą gwarancji małych i średnich przedsiębiorstw w latach 2014-2020. W przypadku, gdyby kredytobiorca nie wywiązał się z warunków określonych w umowie kredytowej, jego zobowiązania przejmuje gwarant. Wówczas bank ma pewność, że kredyt zostanie spłacony. Podmiot poświadczający będzie również odpowiedzialny za dalsze rozliczenie się z przedsiębiorcą.

Dwa lata i wielu chętnych

Pierwsze porozumienie zostało zawarte w 2015 roku, po to by zapewnić dodatkowe finansowanie dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw na preferencyjnych warunkach. W przeciągu dwóch lat z programu COSME skorzystało ponad 3700 osób, z czego 335 pochodziło z naszego województwa. Najczęściej wsparcie było udzielane przedstawicielom takich branż jak usługi oraz handel.


Kolejny miliard złotych to efekt porozumienia podpisanego przez Beatę Daszyńską-Muzyczkę, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego i Pier Luigi Giliberta, prezesa Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Teraz możliwe będzie udzielenie kolejnych kredytów dla ponad 10 tysięcy małych firm.

– Gwarancje COSME cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Są prostym i tanim zabezpieczeniem kredytów potrzebnych firmom z sektora MŚP do inwestowania lub zapewnienia płynności. Ponieważ program gwarancji COSME w BGK dobiegał końca, postanowiliśmy go przedłużyć na kolejne dwa lata – mówi LoveKraków.pl Anna Czyż, rzecznik prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak wynika z danych BGK, aż 96% beneficjentów programu to właśnie przedstawiciele najmniejszych firm. Do tej pory BGK przez 4,5 roku wsparło uczestników różnych programów gwarancjami na poziomie 72 mld złotych.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up