Kolejny rekord krakowskiego lotniska

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Lotnisko w Balicach odnotowało wzrost liczby obsłużonych pasażerów o 26 proc. w stosunku do ubiegłego roku. W czerwcu z usług krakowskiego portu lotniczego skorzystało prawie 750 tys. pasażerów, czyli o 155 tys. więcej niż przed rokiem.

– Czerwiec to miesiąc, w którym wielu pasażerów rozpoczyna swoje urlopy i turystyczne wyjazdy – komentuje Radosław Wołoszek, prezes zarządu Kraków Airport. – Czerwiec był także miesiącem wielu wydarzeń, interesujących szczególnie dla Krakowian i Małopolan – dodaje. Liczby to potwierdzają. Tylko w pierwszym półroczu 2019 roku obsłużono 3 807 565 pasażerów, czyli o 616 tys. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Inicjatywy

Kraków Airport chwali się nie tylko dobrymi wynikami, ale również licznymi wydarzeniami skierowanymi do całych rodzin. W czerwcu na krakowskim lotnisku został zorganizowany m.in. Dzień Dziecka, 9. Małopolski Festiwal Innowacji czy program grantowy „Blisko lotniska”. W ramach jego drugiej edycji podpisano 10 umów na realizację lokalnych inicjatyw na łączną kwotę 240 tys. zł.

Zwycięskie programy zostały skierowane do mieszkańców ośmiu sołectw położonych najbliżej lotnisk. W sumie zgłoszono 19 wniosków, 10 z nich otrzyma dofinansowanie. Pieniądze trafią m.in. do Aleksandrowic, Balic, Rząski czy Chrosna.

Nowy autobus

Na czas wakacji została uruchomiona nowa linia autobusowa nr 308, kursująca na trasie Kraków Airport – Dworzec Główny Wschód. Jak podkreślają przedstawiciele lotniska „linia ma odciążyć istniejącą już linię 208 oraz zapewnić częstsze, bezpośrednie połączenia lotniska z centrum miasta”. 308 będzie kursować do 1 września.

Linia będzie mieć charakter pospieszny, w związku z czym będzie się zatrzymywać tylko przy wybranych przystankach pośrednich. Będą to: Bronowice Wiadukt, Czarnowiejska, Plac Inwalidów, Nowy Kleparz oraz Politechnika Krakowska. Rozkład skoordynowano z linią 208, dlatego połączenia będą realizowane naprzemiennie co pół godziny. Lotnisko jako inicjator powstania linii 308 współfinansuje ją.

Dogoterapia

To największa nowość na krakowskim lotnisku. Zen to pies rasy border collie, który zestresowanym wizją lotu pasażerom, pomaga się zrelaksować. Pojawianie się psa to efekt współpracy nawiązanej przez lotnisko z Akademią Biały Pies, którą na krakowskim lotnisku reprezentuje Katarzyna Harmata. Program dogoterapii ma charakter pilotażowy.

Czworonoga można spotkać w strefie odlotów, gdzie dwa razy w tygodniu przez dwie godziny pomaga dzieciom i dorosłym. Dla najmłodszych pasażerów Zen to Zenek, ulubiony psi przyjaciel.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up