Koniec „MdM” to kwestia tygodnia. Pierwszy bank nie przyjmuje wniosków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Koniec przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” to kwestia najbliższych dni. Wraz z początkiem roku bardzo wielu Polaków wyraziło chęć skorzystania ze wsparcia. Efektem jest decyzja Banku Zachodniego WBK. Ze względu na obawy o wyczerpanie środków od środy wnioski o dofinansowanie nie będą przyjmowane.

Lata 2017-2018 to ostatni czas, być móc skorzystać z dopłat w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Łączna kwota wsparcia na bieżący rok to 273 mln złotych. Limit przeznaczony na rok 2017 w 50% został wykorzystany w roku ubiegłym. Druga pula środków została uruchomiona wraz z nowym rokiem.

Już w październiku eksperci przypuszczali, że finansowanie w programie zakończy się bardzo szybko. Część z nich przypuszczała, że pieniędzy może zabraknąć nawet pod koniec stycznia. Teraz wszystko wskazuje na to, że chętni na „MdM” w tym roku będą musieli obejść się smakiem już w połowie miesiąca. Wraz z początkiem roku Polacy masowo ubiegali się o wsparcie.

W oczekiwaniu

Bank Zachodni WBK ogłosił, że od 11 stycznia wstrzymuje przyjmowanie aplikacji od kredytobiorców z datą wypłaty dofinansowania na rok 2017. Powodem jest ryzyko wyczerpania się w najbliższych dniach limitu środków w programie.  Co ciekawe, osoby które złożyły wnioski w BZ WBK przed 11 stycznia wcale nie mogą być pewne, że uzyskają dofinasowanie. Wszystko przez czas potrzebny na weryfikację wniosku i tempo wykorzystania wyznaczonych środków.

Jak mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Bartosz Turek, analityk Open Finance, z nieoficjalnych informacji wynika, że środków starczy już tylko na kilka dni, a tempo ich wyczerpywania się zaskoczyło wszystkich.

– To naturalna konsekwencja, że banki za jakieś 7-10 dni będą zmuszone zawiesić przyjmowanie wniosków, bo okaże się, że pieniędzy zabraknie. To jest przerażające, bo wszyscy spodziewaliśmy się, że środków z budżetu starczy na trochę dłużej. Trafiłem na informacje, że zostało około 150 milionów do wykorzystania, a w ostatnim dniu Polacy zarezerwowali 30 milionów. To już naprawdę ostatnie dni – ocenia Turek.

Co dalej?

Chcący kupić mieszkanie w 2018 nadal mogą ubiegać się o udział w programie. Limit środków na 2018 rok to 762 miliony złotych. Nabywcy mogą składać wnioski do momentu, gdy łączna kwota wsparcia osiągnie 50%. Pozostała część zostanie uruchomiona 1 stycznia 2018.

Program wygaśnie wraz z końcem 2018 roku. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zastąpi go programem „Mieszkanie Plus”. Z dostępnych informacji wynika, że będzie on przeznaczony głównie dla osób aspirujących do miana klasy średniej. Nadal nie wiadomo, gdzie i kiedy można spodziewać się budowy mieszkań w Krakowie. Najbliższym znanym miejscem budowy rządowych lokali jest Skawina.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up