Koniec osiedli bez infrastruktury społecznej? Resort odpowiada na naszą publikację

fot. LoveKraków.pl

We wtorek poruszaliśmy problem, z którym zmaga się coraz więcej krakowskich osiedli. Na wolnych terenach powstają kolejne bloki, a w ciasnej zabudowie nie ma miejsca na żłobki i przedszkola. Po naszej publikacji Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapewniło, że projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego przewiduje wprowadzenie umowy urbanistycznej, która umożliwi samorządowi lokalnemu porozumienie z inwestorem, dotyczące finansowania infrastruktury społecznej towarzyszącej zabudowie.

Przypomnijmy, obecne przepisy nie obligują deweloperów do partycypacji w budowie infrastruktury społecznej. Inwestorzy mogą być jedynie zobowiązani do budowy lub przebudowy drogi dojazdowej, od czego często uzależnione jest wydanie pozwolenia na budowę.

Tymczasem coraz więcej nowych inwestycji mieszkaniowych jest pozbawionych takich miejsc jak żłobki czy przedszkola – niezbędnych osobom młodym, głównej grupie docelowej większości deweloperów. W samych Czyżynach, gdzie wyrastają kolejne bloki, mieści się tylko jeden żłobek samorządowy, a miejsca brakuje dla około 300 dzieci.

W listopadzie w tej sprawie interpelował radny Wojciech Krzysztonek, jednak do tej pory nie dostał odpowiedzi, czy tego typu uwagi zostaną zawarte w nowym kodeksie urbanistyczno-budowlanym. Jak mówił w rozmowie z LoveKraków.pl, udział dewelopera powinien być proporcjonalny do skali jego działania.

– Jeśli ktoś buduje jeden blok, to wiadomo, że wymagałoby się od niego mniejszych środków finansowych niż od kogoś, kto buduje potężne osiedle jak np. Avia w Czyżynach. Myślę, że mógłby to być też teren pod żłobek czy przedszkole – tłumaczył Krzysztonek.

Ważny głos mieszkańców

Po naszej publikacji Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało, że projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego przewiduje wprowadzenie umowy urbanistycznej, która umożliwi samorządowi lokalnemu porozumienie z inwestorem, dotyczące finansowania infrastruktury społecznej towarzyszącej zabudowie.

Jak zapewnił nas Szymon Huptyś, rzecznik resortu, umowa urbanistyczna będzie zawierana w transparentnej procedurze, w której będą uczestniczyć mieszkańcy

– Ogłoszenie o projekcie takiej umowy znajdzie się w Biuletynie Informacji Publicznej i mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć na jej temat. Jawność umowy i zaangażowanie lokalnej społeczności w jej zawarcie będą sprzyjać racjonalnemu, zrównoważonemu planowaniu przestrzennemu i odpowiedzialnej postawie inwestora wobec lokalnej społeczności – zapewnia Huptyś.

Obecnie regulacje w tym zakresie obowiązują od 2015 roku, jako szczególne rozwiązanie dla obszarów rewitalizacji. – W kodeksie planuje się upowszechnić je dla wszystkich dużych inwestycji budowlanych – dodaje rzecznik ministerstwa.