Koniec przyjmowania wniosków w MdM na rok 2018

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że od piątku wstrzymuje przyjmowanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych na rok 2018. Druga pula pieniędzy zostanie uruchomiona 1 stycznia 2018 roku.

Według przepisów konieczne było zawieszenie przyjmowania wniosków nabywców o dofinansowanie wkładu własnego, ponieważ osiągnęły one 50% kwoty możliwej do wykorzystania w tym roku.

Na początku roku wyczerpała się druga część środków na rok 2017. Już wtedy eksperci prognozowali, że pieniądze na rok następny rozejdą się równie szybko. – Dziś trudno dokładnie prognozować, na jak długo środków wystarczy, ale najpewniej znowu na krótko. Za miesiąc, dwa lub trzy banki przestaną przyjmować wnioski o dopłaty. Wtedy ostatnią okazją na budżetową dopłatę będzie styczeń 2018 roku. Pieniądze znowu znikną jednak bardzo szybko – najpewniej będzie to kwestia dni lub tygodni – twierdził w styczniu Bartosz Turek, analityk Open Finance.

Docelowo na rok 2018 na dofinansowania przeznaczono 762 miliony złotych. Program wygaśnie wraz z końcem 2018 roku.

Nowy program mieszkaniowy

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zastąpi go programem Mieszkanie Plus. Z dostępnych informacji wynika, że będzie on przeznaczony głównie dla osób aspirujących do miana klasy średniej. Czynsz ma się wahać w przedziale od 10 do 20 złotych za mkw., w zależności od lokalizacji. Stworzona zostanie również opcja wynajmu mieszkania z możliwością dojścia do własności po latach. W takim przypadku czynsz ma być wyższy o około 20%.

Pod koniec lutego doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy władzami Krakowa, województwa małopolskiego i spółką BGK Nieruchomości. Rządowe mieszkania najpierw powstaną przy ulicach Lubostroń i Na Zakolu Wisły. Niewykluczone, że zostaną one wybudowane także przy ulicy Strażackiej. W najbliższych latach w naszym województwie ma powstać około tysiąca mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up