Kontakty, pieniądze i wiedza - najlepsze startupy mogą liczyć na wsparcie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

O tym, że Polska zdolnymi ludźmi stoi, wiadomo od dawna, jednak wielu małym startupom trudno stać się prężnie działającym na dużą skalę predsiębiorstwem. Ofertą dla nich jest KPT ScaleUp, czyli autorski program akceleracji startupów, w którym młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na pieniądze, kontakty i wiedzę pomagającą w wyskalowaniu produktu. Właśnie trwa rekrutacja do wakacyjnej edycji programu.

KPT ScaleUp to program akceleracyjny dla młodych firm posiadających rozwiązanie B2B w obszarze innowacji dla przemysłu oraz smart city. Program jest wspierany przez 10 dużych przedsiębiorstw, które są zainteresowane pozyskaniem innowacyjnych rozwiązań i inwestowaniem w startupy.

Młode firmy mające prototyp innowacyjnego produktu, przez trzy miesiące mogą liczyć na finansowanie, kontakty i wiedzę, która pomoże im w wyskalowaniu go. W tym czasie opiekunowie sprawdzają, czy autorzy pomysłów wiedzą, co tworzą i czy potencjalni klienci rozumieją, jaka jest wartość tego produktu.

Dla kogo program?

Obecnie trwa rekrutacja do edycji wakacyjnej, która rozpocznie się w czerwcu. Udział w programie może wziąć udział 12 polskich firm, które są nie starszymi niż pięć lat spółkami kapitałowymi. Produkty muszą być innowacyjne, oferować rozwiązania dla przemysłu smart city i przynajmniej na etapie wczesnego prototypu można je testować i rozwijać z partnerami KPT.

Jak mówi Bartosz Józefowski, koordynator programu akceleracyjnego KPT ScaleUp, chociaż jest to jeden z dziesięciu programów akceleracyjnych w Polsce, to wciąż skala tych działań jest znacznie mniejsza niż zagranicą. – Trzeba przyznać, że ciągle uczymy się, jak to robić w naszym kontekście kulturowym i gospodarczym. Nie da się akcelerować tak, jak robią to zagranicą i myśleć, że to będzie działać. Potrzeba jeszcze dużo pracy żeby wymyśleć, jak powinno to wyglądać w Polsce – mówi Józefowski.

Być innowacyjnym

Zdaniem koordynatora programu polska gospodarka zmieniła się na tyle, że nie jesteśmy już w stanie konkurować na arenie międzynarodowej ceną siły roboczej. Pojedyncze firmy z naszego kraju już teraz pokazują, że mogą być w czołówce innowacyjnych firm. Chociaż startupy w Krakowie skupiają się głównie na przemyśle, nie są to jedyne rozwiązania, które powinny ułatwiać nam życie w mieście.

– Tematem ostatnich miesięcy jest smog. Wydaje mi się, że cały czas dużym wyzwaniem jest też komunikacja i mobilność w mieście. Stawiamy również na wszystkie rzeczy związane z informacją i bezpieczeństwem. Naszym partnerem jest lotnisko, bo można tam testować m.in. jak informować mieszkańców czy jak upłynnić ruch w przestrzeni publicznej – tłumaczy Bartosz Józefowski.

KPT ScaleUp jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up