Kraków Airport zainteresował się łazikiem kosmicznym

fot. AGH Space Systems

To będą ważne miesiące dla rozwoju projektu łazika planetarnego Kalman. Kraków Airport podpisał porozumienie z AGH w sprawie współpracy z Kołem Naukowym AGH Space Systems. Dzięki niemu studenci będą mogli skorzystać z nowego, specjalistycznego sprzętu, natomiast port lotniczy poszerzy działalność swojego Centrum Edukacji Lotniczej.

Technologia wykorzystana w łaziku pozwala na dotarcie do miejsc niebezpiecznych dla człowieka. Może być ona wykorzystana na przykład w czasie rozbrajania ładunków wybuchowych. Obiekt może poruszać się też w trudnym terenie. Kalman posiada również wiertło, które pozwala na pobranie próbki gruntu do dalszych badań.

Owocna współpraca

Prof. Anna Siwik, Prorektor ds. Studenckich AGH, z satysfakcją obserwuje rozwój zespołu AGH Space Systems, który tworzy coraz bardziej zaawansowane technologie z sektora kosmicznego. – Ich działania świadczą o tym, że są bardzo dobrymi organizatorami i skutecznie budują relacje z otoczeniem naukowym i biznesem. Najlepszym tego przykładem jest współpraca z Kraków Airport. Cieszymy się, że projekty edukacyjne są w kręgu zainteresowania tak ważnych instytucji w naszym regionie – mówiła.

Nowa współpraca została nawiązana dzień po otwarciu Centrum Edukacji Lotniczej w Kraków Airport, gdzie można poznać najistotniejsze aspekty podróży lotniczej i dowiedzieć się, jak na co dzień funkcjonuje lotnisko. W czwartek zapowiadano, że projekt centrum będzie poszerzane o kolejne inicjatywy. Teraz już wiadomo, że pomoże w tym zespół AGH Space Systems.

– Cieszymy się, że dzięki wsparciu Kraków Airport będą rozwijane innowacyjne pomysły, takie jak projekt łazika kosmicznego. Technologie zastosowane w tego typu robotach mogą sprawdzić się także w pojazdach autonomicznych, czy w sytuacjach, w których życie człowieka mogłoby zostać narażone na niebezpieczeństwo – wspominał Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

Potrzeba dużo pracy

Jak mówi LoveKraków.pl Weronika Mrozińska, przewodnicząca Koła Naukowego AGH Space Systems, pierwsze kontakty z Kraków Airport nawiązały się dużo wcześniej, gdy koło zbierało fundusze na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Teraz współpraca będzie jeszcze bardziej widoczna. – Będziemy promować lotnisko na zawodach czy konferencjach. Łazik będzie miał również naklejkę z logo Kraków Airport. Jeśli chodzi o naszą działalność w centrum, będziemy dogrywać szczegóły – tłumaczy.

Łazik cały czas wymaga jeszcze bardzo dużych nakładów pracy. W tym roku ekipa z AGH ponownie uda się do USA, by wziąć udział w zawodach University Rover Challange. Kalman musi być gotowy na nowe konkurencje, w których przyjdzie mu się zmierzyć. Niewykluczona jest także jego przyszłość biznesowa. – Trzeba go przygotować i dostosować adekwatnie do regulaminu. Są już podejmowane kroki do wykorzystania go w przyszłości komercyjnie. To może być przedsięwzięcie kontynuowane również po studiach – podsumowuje.

News will be here