Kraków atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów

DOT Office fot. BUMA

Według raportu dotyczącego inwestycji biurowych i rankingów firm sektora BPO/SSC, Kraków zajmuje jedno z najwyższych miejsc w kraju. Co więcej, w ostatnich latach Kraków znalazł się w pierwszej dziesiątce na światowych rynkach i na pierwszym miejscu w Europie pod względem najbardziej atrakcyjnych lokalizacji biznesowych. Gdzie tkwi potencjał krakowskich stref ekonomicznych?

– Kraków ma ogromny potencjał rozwoju sektora rynku powierzchni biurowych – mówi Konrad Dziewoński, prezes  zarządu Grupy BUMA. – W najbliższych latach jest on prognozowany na poziomie 8-10 procent rocznie. Zagraniczni inwestorzy decydują się coraz częściej na zabudowę w obszarze specjalnej strefy ekonomicznej przeznaczonej w planie zagospodarowania miasta pod zabudowę usługową parku technologicznego, gdzie swoją działalność mogą rozwijać inkubatory przedsiębiorczości, centra laboratoryjne i doświadczalne oraz centra technologiczne.

Ruczaj z potencjałem

Krakowska specjalna strefa ekonomiczna utworzona została w 1997 roku i zarządza nią spółka Krakowski Park Technologiczny. Strefa składa się z 32 podstref, znajdujących się na terenie 30 gmin, będące wyodrębnionymi administracyjnie obszarami, w których przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Celem funkcjonowania krakowskiej strefy jest przyspieszenie rozwoju regionów przez przyciąganie nowych inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy.

W tej chwili jednym z głównych ośrodków biurowych w Krakowie zdaje się Ruczaj. Przy ul. Czerwone Maki trwa rozbudowa potężnego kompleksu biurowego Dot Office. Prace koordynuje krakowska firma BUMA odpowiedzialna m.in. za realizację Tertium Business Park w dzielnicy Prądnik Czerwony, gdzie deweloperzy równie chętnie stawiają kolejne biurowce czy Wadowickiej 3 w sąsiedztwie Ronda Matecznego.

– W skład centrum biurowego na Ruczaju wchodzą budynki Green Office i kompleks Dot Office, gdzie powstały już budynki od A do E. Teraz budujemy kolejne: F i G o łącznej powierzchni 22 tys. m2 – mówi Konrad Dziewoński. – Swoje siedziby mają tutaj takie firmy, jak Motorola Solutions, Ericsson czy Shell. W przypadku ostatniego koncernu, mówimy o jednej z trzech głównych siedzib na skalę świata.

Siedem tysięcy miejsc pracy w centrum

Jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji biznesowych w Krakowie wciąż pozostaje centrum miasta. Przy ulicy Pawiej powstaje kompleks biurowy High Five. Docelowo powstanie tam pięć biurowców o łącznej powierzchni 70 tys. m2. We wszystkich budynkach będzie mogło pracować nawet siedem tysięcy osób. Jednym z najemców w kompleksie biurowym jest firma Business Link, która planuje otworzyć tam największą w Małopolsce przestrzeń coworkingową obejmującą 140 biur. W obrębie High Five powstanie również zielona wyspa, w której znajdą się: strefa gastronomiczna, miejsca do spędzania wolnego czasu i centrum rowerowe z parkingiem dla 200 rowerów.

Trzeci budynek biurowy kompleksu High Five, którego budowa rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku, zostanie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2020 roku.

comments powered by Disqus