Kraków liderem pod względem oddanej do użytku powierzchni biurowej

fot. KRZYSZTOF KALINOWSKI / LOVEKRAKÓW.PL

W 2017 r. rynek biurowy święcił sukcesy – tak wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodową grupę doradczą Knight Frank. Okazuje się, że w ubiegłym roku w ścisłej czołówce polskich miast, w których oddano do użytku najwięcej przestrzeni biurowej, znalazł się Kraków.

Kraków rekordowy pod względem podaży


– W 2017 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w sześciu największych rynkach regionalnych, czyli w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu i Łodzi, zwiększyły się o około 428 tys. m2 – tłumaczy Agata Holak, starszy konsultant w dziale badań rynku Knight Frank. – Tym samym, łącznie zasoby w tych miastach przekroczyły 4 mln m2. Co więcej, nowa podaż w minionym roku była tylko o 10 proc. niższa niż w rekordowym 2016 r.

W 2017 r. największym ukończonym budynkiem był III etap kompleksu Alchemia-Argon (36 tys. m2) w Gdańsku. Jednak liderem pod względem nowej podaży okazał się Kraków, gdzie oddano do użytku 190 tys. m2 powierzchni biurowych, w tym m.in. budynki E i F kompleksu Enterprise Park (26 tys. m2) oraz II etap O3 Business Campus (19 tys. m2). Na drugim miejscu znalazła się Łódź,, gdzie ukończono m.in. dwie duże inwestycje biurowe zlokalizowane w nowym centrum miasta, czyli Przystanek mBank (24 tys. m2) oraz Nowa Fabryczna (19 tys. m2).

„Tak wysokiej aktywności inwestorów nie obserwowano nigdy dotąd”


Okazuje się, że to nie koniec dobrej passy przedstawiciela sektora biurowego i deweloperów. Według prognoz Knight Frank, w przyszłym roku na rynku może pojawić się nawet 630 tys. m2 powierzchni biurowej. – Tak wysokiej aktywności inwestorów w sektorze biurowym nie obserwowano nigdy dotąd – mówi Holak.

W 2017 r. zanotowano również najwyższy w historii wolumenem popytu. Umowy najmu dotyczyły łącznie ponad 651 tys. m2. Najwięcej umów zawarto w Krakowie (około 200 tys. m2), a także we Wrocławiu (blisko 170 tys. m2). Jak wynika z badań Knight Frank, w strukturze popytu ponad połowę transakcji stanowiły nowe umowy i umowy pre-let. Z kolei renegocjacje stanowiły 27 proc. podpisanych umów.

– W konsekwencji, miasta regionalne przyciągają również coraz większą uwagę inwestorów instytucjonalnych, a budynki biurowe klasy A w regionach postrzegane są jako bardzo atrakcyjne aktywa na rynku inwestycyjnym – podkreśla Holak. – Całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych zawartych w 2017 r. w segmencie biurowym w Polsce opiewał na kwotę 1,6 mld euro, z czego niemal 70 proc. stanowiły akwizycje na rynkach regionalnych. Największe transakcje biurowe odnotowane w ubiegłym roku poza Warszawą to m.in. przejęcie przez Union Investment poznańskiego biurowca Maraton, łódzkiego biurowca Przystanek mBank przez LCN Capital, zakup katowickiego A4 Business Park III przez Echo Polska Properties czy akwizycja Pilot Tower w Krakowie przez First Property Group.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up