Kraków nadal światową potęgą w usługach biznesowych

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Drugie miejsce w Europie i ósme na świecie – to aktualny wynik Krakowa na mapie najlepszych miast dla międzynarodowych usług biznesowych. Jak wynika z najnowszego rankingu Tholons Services Globalization City Index, w porównaniu z ubiegłym rokiem stolica Małopolski awansowała o jedną pozycję.

Miejsce Krakowa nie jest przypadkowe. Nasze miasto zostało docenione za atrakcyjne warunki do prowadzenia biznesu, dostęp do dobrze wykształconych pracowników, dobrą proporcję kosztów życia do zarobków i wysoką jakość życia.

Od skansenu do stolicy biznesu

Obecnie w sektorze usług dla biznesu w Krakowie pracuje blisko 56 tysięcy osób. Wynika z tego, że co czwarty zatrudniony w tym sektorze w Polsce pracuje w stolicy Małopolski. Rosnąca liczba pracowników w branży będzie jeszcze większa. Każdego roku w naszym mieście przybywa ich około 10 tysięcy. Jeszcze kilkanaście lat temu było to nie do pomyślenia.

– Wraz z rosnącą siłą biznesowej marki miasta Kraków staje się coraz silniejszym magnesem na rynku zatrudnienia, nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale i międzynarodowej, a zatem rekrutuje w znacznie szerszej niż lokalna skali odpowiadając na coraz bardziej wyrafinowane spektrum potrzeb związanych z zatrudnieniem. A przecież jeszcze 15 lat temu Kraków był swoistym skansenem na mapie globalnego biznesu – mówi Łukasz Cioch, dyrektor ds. publicznych Aspire.

Poprawić innowacyjność

Jak zwraca uwagę Wojciech Mach, dyrektor zarządzający Luxoft w Europie Centralnej, Kraków na naszym kontynencie rywalizuje tylko z Dublinem, a w rankingu wyprzedzają nas głównie miasta indyjskie, takie jak Bangalore, Mumbai czy Delhi. Co musimy poprawić?

– Patrząc na inne miasta w czołówce rankingu trzeba jednak powiedzieć, że musimy popracować mocniej nad naszą innowacyjnością. To najbardziej kuleje. A raport właśnie te obszary wskazuje jako kluczowe – tłumaczy Mach.

Na 23 miejscu znalazło się drugie polskie miasto – Warszawa. Wśród miast europejskich stolica uplasowała się na czwartej pozycji. W pierwszej 25 najlepszych miast znalazły się jeszcze Praga – 17 miejsce i Budapeszt – 25.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up