Kraków podejmuje walkę z wynajmem krótkoterminowym

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Coraz więcej mieszkańców opuszcza swoje mieszkania i przeznacza je na wynajem krótkoterminowy. Proces jest niekontrolowany żadnymi przepisami prawnymi. Władze Krakowa podejmują działania, aby to zmienić.

– Ogromnym wyzwaniem dla wszystkich gospodarzy miast jest zadbanie o to, aby w centrach miast mieszkańcy nie wyprowadzali się i nie organizowali w swoich dotychczasowych mieszkaniach apartamentów na wynajem krótkoterminowy, ponieważ chcemy pokazać jak miasto funkcjonuje z mieszkańcami. Wynajmy krótkoterminowe są na pewno problemem, który należy rozwiązać – mówiła w czasie środowej konferencji „Zrównoważony rozwój turystyki w Europie” wiceprezydent Krakowa Anna Korfel-Jasińska.

Za dużo turystów?

Rokrocznie Kraków odwiedza ponad 13 mln turystów z całego świata. Jak zapewniał w styczniu prezydent Majchrowski, nie jest to problemem dla miasta, ponieważ jest ono gotowe przyjąć nawet 15 mln osób.

Na tak liczną grupę turystów, którzy decydują się przyjechać do Krakowa, wpływa wiele czynników. Jednym z nich są rankingi mierzące atrakcyjność Krakowa w oczach turystów na całym świecie. Dzięki nim rozkwita wiele gałęzi krakowskiego przemysłu. – Około 20% mieszkańców żyje z szeroko rozumianej turystyki, 10% naprawdę tylko z turystyki – tłumaczy prezydent Jacek Majchrowski. Rozwój turystyki łączy się ze stale wzrastającym zapotrzebowaniem na miejsca noclegowe.

Rozwój miasta

Są różne formy najmu krótkoterminowego w Krakowie. Prezydent Majchrowski wyróżnia dwie fazy tego zjawiska. – Po pierwsze, jest to najem, który jest legalnym najmem krótkoterminowym. Po drugie, najem takiej szarej strefy „na dziko”. To właśnie druga faza przyczyniła się do próby wprowadzenia obostrzeń prawnych – opisuje Majchrowski.

Prezydent Krakowa zaznacza, że władze miasta zauważyły problem. – Jest wystosowane pismo do rządu w tej sprawie, że trzeba to jakoś uregulować. Tutaj Związek Miast Polskich też się tym zainteresował. Prezydent Karnowski z Sopotu jest takim wiodącym w tej sprawie, jako że Sopot też już odczuwa te kwestie związane z najmem krótkoterminowym – podkreślał Majchrowski w jednej z rozmów.

Sopot Kraków dwa bratanki

Już w ubiegłym roku rady obu miast przyjęły rezolucję w sprawie nieunormowanego żadnymi ustawami rynku najmu krótkoterminowego. Ma ona na celu ustanowienie przepisów, które dawałyby samorządom możliwości podejmowania regulacji w tej kwestii.

– Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy nie stanowią żadnych ram dla najmu krótkoterminowego, pozostawiając wynajmującym całkowitą swobodę w tym zakresie – czytamy w stanowisku opublikowanym przez Związek Miast Małopolskich.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up