Krakowscy studenci marzą o stabilności w korporacji

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Stabilne zatrudnienie z umową o pracę w globalnej korporacji  to ścieżka kariery zawodowej, którą najbardziej chcą podążać krakowscy studenci – wynika z badania „Student w pracy 2016”, zrealizowanego przez pracownię SW Research na zlecenie Jobsquare. Wśród firm, które budzą największe zainteresowanie, wymieniono między innymi Amazon, H&M, Intel i IBM.

Ze wszystkich przebadanych studentów, 45% najbardziej chciałoby pracować w korporacji. Dla 36% średnia lub mała firma to najlepsze miejsce do rozwijania swojej ścieżki zawodowej. Instytucja państwowa to wybór 18%, a startup tylko 9%.

Ważna umowa o pracę

72% przebadanych krakowskich studentów uznało, że zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę jest dla nich ważne. Był to jeden z najwyższych wyników w kraju. Zwracano uwagę, że ten rodzaj porozumienia gwarantuje im urlop i zdolność kredytową. Ważnymi kryteriami przy wyborze pracodawcy były też kolejno wysokość zarobków, atmosfera w pracy i możliwość awansu. To zaś coraz częściej oferują korporacje, a korzyść jest obopólna.

– Marketing biznesowy w skali globalnej ma dziś ogromne znaczenie. Kraków jest numerem jeden w Europie w branży od ponad 3 lat. Inwestorzy wiedzą, że znajdą w Krakowie stabilne warunki prowadzenia biznesu, wysokiej jakości infrastrukturę i przede wszystkim ambitnych, pracowitych i chłonnych wiedzy pracowników – ocenia Łukasz Cioch, dyrektor ds. publicznych w  Stowarzyszeniu ASPIRE.

„Dłuższa młodość”

Coraz częściej studenci w Krakowie już w trakcie nauki pracują zarobkowo – 63%. Zazwyczaj zaczynają jednak od prostszych zawodów związanych z handlem – 22% studentów i gastronomią –10%.

– Dziś aspiracje pozostają te same, co jeszcze kilka lat temu, ale zmienia się model kariery. Zamiast szybkiego biegu po szczeblach kariery, dłuższa młodość, krótkie zlecenia w prostszych zawodach. Studenci częściej zmieniają pracę, podejmując się takich zajęć jak kucharz, kelner, hostessa sprzedawca. W tym względzie upodabniamy się do krajów anglosaskich – mówi Marcin Fiedziukiewicz twórca aplikacji Jobsquare.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up