Krakowska firma zdobyła 44 mln zł dla polskich innowacji

fot. krzysztof kalinowski / lovekrakow.pl

W 2017 r. polskie firmy zanotowały rekordowy sukces w drugiej fazie programu SME Instrument (Horyzont 2020). Komisja Europejska wybrała pięć spółek z Polski, które otrzymały 44 mln zł (10,5 mln euro) dofinansowania. Granty trafiły do Inteliclinic, BCAST, Torqway, Billon oraz SDS Optic. W procesie o dofinansowanie, wszystkie zwycięskie projekty, wsparło krakowskie Zafiro Solutions.

Platformy multimedialne, mikrosondy do diagnozowania nowotworów

Wszystkie granty, które zostały przyznane w 2017 r. zostaną przeznaczone na realizację projektów, które zakładają wprowadzenie na rynek innowacji. Wśród nich znalazły się m.in. urządzenie do wykrywania bezdechu sennego, przełomowa platforma multimedialna przyśpieszająca cyfryzację radiofonii, hybrydowa wersji pojazdu nordic riding, rewolucyjny system natychmiastowej mikropłatności oparty na technologii rozproszonego rejestru oraz mikrosonda optyczna do szybkiego i precyzyjnego diagnozowania nowotworów piersi.

Rekordowe granty dla Polaków

SME Instrument jest już dobrze znany polskim firmom, które chętnie do niego aplikują, szczególnie do pierwszego etapu. Tylko w ubiegłym roku przedsiębiorstwa złożyły łącznie 375 wniosków do programu – mówi Michał Gzyl, dyrektor zarządzający Zafiro Solutions. – Poza bezzwrotnym dofinansowaniem beneficjenci doceniają wsparcie coachingowe i prestiż programu. Grant z Horyzontu 2020 bardzo uwiarygadnia projekt w oczach inwestorów.

W 2017 r. w ramach Fazy 2 zostało złożonych prawie 6400 wniosków, z czego Komisja Europejska przyznała dofinansowanie tylko 249 projektom, w tym pięciu z Polski. Pozyskanie środków dla wszystkich polskich projektów wspierało krakowskie Zafiro Solutions. Krakowscy eksperci zdobyli dla polskich klientów ponad 44 mln zł, w tym jeden z najwyższych w historii programu grant o wysokości ponad 17 mln zł.

Pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw

SME Instrument jest częścią Horyzontu 2020, czyli największego w historii Unii Europejskiej programu w zakresie badań naukowych i innowacji, finansującego najbardziej innowacyjne i przełomowe europejskie projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Głównym założeniem jest stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, przez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii.

Na jego realizację Komisja Europejska przeznaczyła w ubiegłym roku 1,8 miliarda złotych (ponad 434 miliony euro). Budżet na 2018 r. jest wstępnie deklarowany na poziomie ponad 479 milionów euro, z czego 87% zostanie przeznaczone na granty Fazy 2. Cały program, realizowany w latach 2014-2000, zakłada zagospodarowanie prawie 80 mld euro.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up