Krakowska Karta Rodzinna 3+. Już ponad 400 miejsc ze zniżkami

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

5500 osób w programie, 176 partnerów, ponad 400 miejsc ze zniżkami dla rodzin 3+. Jakie jeszcze profity przysługują krakowskim beneficjentom?

Pełnomocnik prezydenta Jacka Majchrowskiego ds. rodziny, Marzena Paszkot, przedstawiła na poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa podsumowanie ubiegłego roku w projekcie Krakowska Karta Rodzinna 3+. Okazuje się, że z programu korzysta prawie 90 proc. krakowskich rodzin z trójką dzieci.

Benefity dla rodzin 3+

Program Krakowskiej Karty Rodzinnej funkcjonuje od 2011 roku, a jak zapewnia Marzena Paszkot, dzieje się to z dużym powodzeniem. Natomiast od 2014 roku powiększono możliwość korzystania z ulg o rodziny posiadające troje dzieci.

– Według danych ze spisu takich rodzin mamy 6200, na chwilę obecną prawie 5500 rodzin bierze udział w programie, więc jest to prawie 90 proc. – podaje Paszkot. Co więcej, okazuje się, że rodzin uczestniczących w programie corocznie przybywa. – Cały czas pracujemy nad tym, aby program był atrakcyjny i abyśmy mogli liczyć na to, że jeszcze więcej rodzin skorzysta z projektu Krakowskiej Karty Rodziny 3+ – dodaje.

Wydano już około 30 tys. kart, dzięki którym rodziny mogą korzystać z rabatów i zniżek w siedmiu obszarach tematycznych, które wynoszą od 5 do 50 proc. w poszczególnych instytucjach na terenie Krakowa.

Dzieci korzystają cały rok

Dzieci rodzin posługujących się KKR3+ mogą korzystać z wielu zniżek. Filarem wprowadzonego w 2011 roku projektu była darmowa komunikacja miejska.

– Jeśli chodzi o komunikację w tym roku te szacunkowe kwoty to 1,7 mln zł. W zeszłym roku (2017 red.) ta kwota była wyższa, ponieważ wyniosła około 2 mln zł. Ale jest to też tym spowodowane, że teraz dzieci i młodzież mają bilet darmowej jazdy komunikacją na okres 10 miesięcy – tłumaczy Paszkot, podsumowując szacunki dotyczące kosztów i dochodów utraconych przez gminę miejską Kraków w związku z realizacją programu KKR3+.

Podobnie w liczbach wygląda sytuacja w instytucjach miejskich, takich jak żłobki, przedszkola, instytucjach kultury, w których łączna wartość utraconych dochodów wyniosła 1,7 mln zł. Warto przypomnieć, że rodziny posługujące się Krakowską Kartą mogą ubiegać się o 50 proc. zniżki za płatne godziny w przedszkolach oraz pierwszeństwo przyjmowania dzieci do żłobków.

Ważnym aspektem, który spowodował tak liczne zainteresowanie mieszkańców Krakowa programem Krakowska Karta Rodzina 3+ według Marzeny Paszkot jest około programowy projekt „Lato w mieście” i „Zima w mieście”. Jak komentuje pełnomocnik prezydenta Krakowa, „dofinansowujemy lub płacimy za bilet na atrakcje z okresu lata i zimy, czyli baseny, ścianki wspinaczkowe, lodowiska, teatry, muzea. I w tym roku przeznaczyliśmy na to ok. 80 tys. zł”.

– Łączna wartość utraconych dochodów miasta za 2018 rok jest w okolicach 4,2 mln zł, porównywalna, ponieważ w 2017 roku było to 4,1 mln zł – reasumuje Paszkot.

Partnerzy

– KKR3+ to nie tylko miasto, ale również partnerzy, których obecnie jest 176, a ulgi i rabaty obowiązują w ok. 400 miejscach na terenie miasta Krakowa. Są oni zobowiązani, aby przesyłać dane odnośnie do ilości osób korzystających z ulg i rabatów, i tutaj również ewidentnie widzę wzrost zainteresowania programem – zapewnia Pełnomocnik Prezydenta ds. Rodziny.

Na pytanie radnego Artura Buszka o plany rozwoju i nowe bonifikaty w ramach programu Paszkot tłumaczyła, że „cały czas pracujemy nad tym, aby był on atrakcyjny i abyśmy mogli liczyć na to, że jeszcze więcej rodzin skorzysta z programu. Cały czas zabiegamy o nowych partnerów”.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up