Krakowski Smogathon na liście najbardziej kreatywnych biznesów w kraju

fot. KRZYSZTOF KALINOWSKI / LOVEKRAKÓW.PL
W czwartek, 28 czerwca w warszawskich Złotych Tarasach odbyła się uroczysta gala 8. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Biznesie. Inicjatywa, która od dziewięciu lat pomaga budować i promować segment innowacyjnego biznesu w Polsce, wyróżniła krakowską inicjatywę Smogathon.

Na pięćdziesiąt wyróżnionych w tym roku inicjatyw z branż technologicznych, IT, biotechnologicznych, marketingowych, finansowych, designerskich czy społecznych, Smogathon zajął wysokie piąte miejsce. Wyboru finalistów dokonała kapituła złożona z 30 specjalistów, przedsiębiorców, a także ludzi mediów i biznesu.

Innowacje w walce ze smogiem

Gdzie szukać początków Smogathonu? Oczywiście w Krakowie, a przede wszystkim wśród grupy czwórki przyjaciół, która postanowiła zrobić coś z dającym się we znaki mieszkańcom smogiem. Inicjatorami projektu są Maciej Ryś, Anna Ryś, Kamila Knap i Maciej Ujejski. Ich zadaniem jest docieranie do projektów z każdego zakątka świata, które walczą z zanieczyszczeniem powietrza za pomocą technologii i innowacji.

Smogathon działa na zasadzie konkursu, w którym najlepsze międzynarodowe projekty ocenia kadra ekspertów, która sprawdza je pod kątem potencjału i modelu biznesowego, efektywności i rodzaju technologii, społeczności i administracji oraz innowacji. Finaliści Smogathonu otrzymują okazję, aby wprowadzić swoje projekty w życie. Zwycięzcy otrzymują nagrodę finansową oraz pomoc ze strony organizatorów, co pomaga im w impementacji i powiększeniu bazy kontaktów z inwestorami.

W ubiegłym roku jury Smogathonu wyłoniło zwycięzców spośród 120 apliacji z całego świata – stało się to podczas pięciu finałów w Warszawie, Londynie, Hongkongu, Bangalore i Berkley. Główną nagrodę otrzymał projekt Artveoli z Doliny Krzemowej. To naturalne panele ścienne, które zamieniają gromadzący się w pomieszczeniu dwutlenek węgla w tlen. Podobnie jak rośliny, urządzenie wykorzystuje do tego fotosyntezę. Projekt będzie realizowany w krakowskich szkołach, a także na terenie Żywca.

Półfinały na trzech kontynentach

W tym roku po raz kolejny zostanie wyłoniony najbardziej innowacyjny projekt w walce ze smogiem. Półfinały odbędą się kolejno w Berkley, Sao Paulo, Londynie, Katowicach, Delhi oraz Bejiing w Chinach. W ich trakcie zostanie wyłonionych dwanaście projektów, które powalczą o nagrodę w trakcie finału w Krakowie. W tym roku jury przyzna trzy nagrody w wysokosci: 15 tys., 10 tys. i 5 tys. zł. Co ciekawe, 75 proc. kwoty ma zostać przeznaczone na realizację projektu w stolicy Małopolski.

Regulamin Smogathonu można znaleźć pod adresem: http://smogathon.com/terms-conditions.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up