Galerie handlowe wobec zagrożenia koronawirusem

Centrum handlowe Serenada fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowskie centra handlowe podejmują akcję zapobiegawczą przeciw rozprzestrzenianiu się koronawirusa: mierzą temperaturę pracownikom, dezynfekują klamki, poręcze, stoły, meble, bankomaty i uczą, jak dokładnie myć ręce.

Zarząd poszczególnych galerii skupia się przede wszystkim na wzmożonej dezynfekcji wyposażenia i urządzeń oraz akcji informacyjnej. – Jeśli chodzi o Galerię Bronowice, już w ubiegłym tygodniu podjęliśmy działania prewencyjne mające na celu przeciwdziałanie ewentualnemu przenoszeniu się wirusa – informuje Aleksandra Rzońca, dyrektor Galerii Bronowice.

– Centrum Serenada, jak również CH Krokus jako jedne z pierwszych centrów handlowych w Krakowie wprowadziły wzmocnione działania przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa – mówi Szymon Szlachta, przedstawiciel galerii.

Jakub Jarczewski z M1 Kraków dodaje, że w obiektach spółki również wdrożono działania zapobiegawcze. – Wdrożyliśmy dodatkowe ponadnormatywne sprzątanie, odkażanie poręczy, klamek, przycinków, dyspenserów itp. Ponadto mamy w toaletach płyny do dezynfekcji rąk i instrukcje, jak dokładnie umyć ręce – tłumaczy.

Dyrekcja Galerii Krakowskiej oświadcza, iż w związku z bieżącymi wydarzeniami stale monitorują sytuację i utrzymują kontakt z władzami. Zostały wprowadzone dodatkowe środki prewencyjne.

Dezynfekcja i akcja informacyjna

Galeria Bronowice, Galeria Krakowska, Bonarka, Nowe Czyżyny, Solvay Park, Zakopianka, Serenada i Krokus stosują identyczne zabiegi przeciw ewentualnemu rozprzestrzenianiu się epidemii. – Zwiększyliśmy częstotliwość czyszczenia i dezynfekcji szczególnie poręczy, klamek czy przycisków w windach – informuje Galeria Krakowska.

W Serenadzie i CH Krokus wprowadzono także regularną dezynfekcję stołów w strefie restauracyjnej, mebli na pasażu, ekranów multimedialnych, bankomatów, ławek i placów zabaw dla dzieci. – Wszystkie prace ekipy sprzątającej obywają się w rękawiczkach ochronnych – dodaje przedstawiciel centrum.

– W toaletach dla klientów, w ramach akcji informacyjnej, pojawiły się instrukcje prawidłowego mycia rąk oraz plakaty edukacyjne dotyczące wirusa SARS-CoV-2. We wszystkich dozownikach jest mydło posiadające właściwości antybakteryjne, uzupełniane na bieżąco, najpóźniej w piątek mają pojawić się dodatkowe dyspensery z płynem dezynfekującym do rąk – czekamy na dostawę urządzeń – wyjaśnia Rzońca.

Najemcy

Szymon Szlachta odpowiedzialny za komunikację z Serenadą i Krokusem informuje, że zostało wystosowane pismo do najemców ze wskazaniem konieczności szczególnego dbania o czystość i prowadzenia regularnej dezynfekcji wyposażenia salonów. – Ponadto zaleca się ograniczenie kontaktów klientów z materiałami czy eliminację sztućców jednorazowych w pojemnikach zbiorczych na ladach restauracji – mówi Szlachta.

Galeria Bronowice informuje, że personel sprzątający przeszedł dodatkowe szkolenia na temat unikania zagrożeń i minimalizowania ewentualnych ich skutków.

– Pracownicy mają mierzoną temperaturę, aby wykluczyć chorych. Dodatkowo najemcy gastronomiczni zostali zobligowani do zmiany organizacji wydawania sztućców we wszystkich lokalach restauracyjnych, piekarniach, cukierniach i lodziarniach. Zlikwidowali pojemniki zbiorcze i obecnie wydają sztućce indywidualnie każdemu klientowi – lub dostępne są w pojedynczych, zabezpieczonych zestawach – podsumowuje dyrektor bronowickiego centrum.

Wyżej wymienione działania prewencyjne w związku z ryzykiem zakażenia koronawirusem zostały opracowane i zarekomendowane branży handlowej przez ministerstwo rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny.
comments powered by Disqus