Krakowskie firmy są gotowe samodzielnie kształcić swoich specjalistów

Znalezienie pracownika o odpowiednich kwalifikacjach i umiejętnościach w takich miastach jak Kraków jest trudne, a pracodawcy muszą uczynić wszystko, aby zaangażować do pracy odpowiednie osoby. Z tego względu są gotowi zatrudniać na stanowiska specjalistyczne nawet kandydatów bez doświadczenia i decydują się, by ich kształcić we własnym zakresie.

Problemy krakowskich pracodawców

Proces rekrutacyjny powinien jak najszybciej doprowadzić do znalezienia pożądanego kandydata na dane stanowisko pracy. Pracodawcy w Krakowie (https://www.gowork.pl/praca/krakow;l) jednak często całymi miesiącami bezskutecznie publikują w prasie i w internecie swoje oferty pracy. Nie znajdują odpowiednich kandydatów. Powodem tego stanu rzeczy jest niski poziom bezrobocia rejestrowanego. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny w swoim raporcie, pod koniec sierpnia w samym Krakowie bez pracy pozostawało tylko 5,2 tys. osób, co przełożyło się na stopę bezrobocia w wysokości 5,1 proc. To niewiele, zwłaszcza że są w Polsce miasta, np. Szydłowiec, w których bezrobocie jest czterokrotnie wyższe.

Brak rąk do pracy wyraźnie zaczyna doskwierać samym pracodawcom. Muszą obrać inną technikę poszukiwania pracowników, aby skutecznie uzupełniać istniejące braki kadrowe.

Przyjmę specjalistę bez doświadczenia

Pracodawcy doskonale wiedzą, że w obecnych warunkach, kiedy mamy do czynienia z rynkiem pracy pracownika, z cudem graniczy znalezienie idealnego kandydata na oferowane stanowisko pracy. Duża konkurencja pracodawców zmusiła firmy w Krakowie do tego, aby zatrudniać pracowników z potencjałem, a niekoniecznie – z doświadczeniem. Bardziej opłaca się im wyszkolić pracownika bez doświadczenia, ale za to z chęcią do pracy, niż szukać w nieskończoność specjalisty z idealnymi kwalifikacjami.

W ten sposób do rekrutacji podchodzi coraz więcej firm, między innymi krakowski oddział Capgemini, czyli lidera w dziedzinie konsultingu (https://www.gowork.pl/praca/konsulting-prawo-ubezpieczenia;b) i outsourcingu, który swoje usługi świadczy w 29 krajach i w wielu różnych językach. W jego ślady idzie także Shell Business Operations Kraków, który obecnie deklaruje możliwość zatrudnienia do pracy w Krakowie ponad 40 osób, głównie specjalistów ze znajomością m.in. języka niemieckiego, francuskiego, bułgarskiego i niderlandzkiego.

Pracodawcy obniżają swoje wymagania względem kandydatów na pracowników. Wystarczy, aby dana osoba znała podstawy języków obcych, choć jednego, aby mogła znaleźć zatrudnienie na stanowisku specjalistycznym i wziąć udział w specjalnych programach dokształcających. Firmy wychodzą z inicjatywą i same przygotowują do pracy potencjalnych pracowników z dużą motywacją do wykonywania danego zawodu.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up