Krakowskie hotele biją rekordy. Już 151 obiektów, rosną kolejne

Budowa hotelu B&B przy ul. Monte Cassino fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Hotele w Krakowie stanowią już 55% rynku noclegowego. W 151 obiektach mieści się ponad 10 tysięcy pokoi. Prawdziwy rozkwit zauważalny był przed mistrzostwami Europy, w czasie których – choć nie mieliśmy żadnego meczu – miasto i tak przyciągnęło tłumy kibiców. Ze względu na duże zainteresowanie ze strony turystów i klientów biznesowych rynek hotelowy w Krakowie będzie rozwijał się jeszcze mocniej.

Każdego roku nasze miasto jest odwiedzane przez około 10 milionów krajowych i zagranicznych turystów. Dzięki stale rozwijającemu się lotnisku w Balicach i dominacji sektora BPO/SSC stolica Małopolski stała się też ważnym ośrodkiem biznesowym. Jak podaje Poland Convention Bureau, Kraków jest drugim miastem w Polsce pod względem organizacji wydarzeń biznesowych, m.in. kongresów, targów, konferencji. Tylko w 2015 roku było to ponad 5200 wydarzeń.

Udany rok 2016

W 2016 roku w naszym mieście przybyło pięć hoteli, które powiększyły rynek o 523 pokoje. Są to Mercure Stare Miasto, Golden Tulip Kraków Kazimierz, obiekt sieci Intercontinental Hotels Group Indigo Kraków Old Town, Kazimierz III i Legend Hotel. Nowe inwestycje przyczyniły się do tego, że najwięcej hoteli w Polsce mieści się właśnie w Krakowie. Przyszłość dla branży hotelarskiej wygląda również obiecująco. W budowie jest chociażby hotel B&B przy ulicy Monte Cassino, hotel Ferreus czy czterogwiazdkowy hotel na Kazimierzu.

Jak przypomina Maria Zielińska, Starszy Analityk ds. nieruchomości hotelowych, Cushman & Wakefield, dynamiczny rozwój rynku hotelowego w Krakowie nastąpił tuż przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej, a mając na uwadze wzrost popytu, miasto jest gotowe na kolejne obiekty.

– Międzynarodowe sieci hotelarskie skuszone bardzo dobrymi wynikami hoteli aktywnie poszukują możliwości wejścia na krakowski rynek. W mieście pojawią się nowe marki takie jak Radisson RED należąca do Carlson Rezidor Hotel Group czy Autograph Collection (Marriott International). Biorąc pod uwagę aktualne wyniki hoteli prognozuje się, że popyt na miejsca noclegowe w mieście będzie wzrastał – ocenia Zielińska.

Kraków liderem

151 hoteli, które działają w Krakowie, to wynik zdecydowanie wyższy niż w innych miastach Polski. Dla porównania w Warszawie działa ich 85, w Trójmieście 79, w Poznaniu 63, a we Wrocławiu 61. Wśród krakowskich obiektów najwięcej znajdziemy hoteli trzygwiazdkowych, które stanowią 54% oferty, przy 26% czterogwiazdkowych. Warto zwrócić również uwagę na współczynnik obłożenia. Od stycznia do listopada ubiegłego roku kształtował się on na poziomie 51,6%, co było najlepszym wynikiem w historii.

– Kraków to niezwykle atrakcyjny kierunek pod względem turystycznym. Miasto jest gospodarzem ponad 100 wydarzeń kulturalnych rocznie, które również wpływają na jego promocję. Warto wspomnieć, że udział turystów zagranicznych wynosi ok. 50%, co na tle kraju jest rekordowym wynikiem. Co więcej, Kraków od wielu lat zajmuje w Polsce drugie miejsce pod względem liczby noclegów – tłumaczy Maria Zielińska.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up