Krakowskie laboratorium do walki z cyberprzestępcami

fot. ESET

We wtorek, 13 marca w biurowcu przy ul. Jasnogórskiej 9 w Krakowie odbyło się otwarcie nowej siedziby laboratorium antywirusowego ESET. Jego pracownicy od prawie dekady analizują oraz wykrywają wirusy komputerowe i mobilne. Firma przyczynia się do ochrony ponad 110 milionów użytkowników na świecie, w tym 4 milionów w Polsce. ESET dociera do ponad 180 krajów i jest jedną z najszybciej rozwijających się firm technologicznych w skali globalnej.

Analiza zagrożeń i ochrona komputerów

Firma ESET to międzynarodowy producent i dostawca rozwiązań ochronnych dla komputerów oraz urządzeń mobilnych, który swoje biuro badawczo-rozwojowe wraz z laboratorium antywirusowym otworzył w Krakowie w 2008 roku. Krakowska siedziba powstała, by rozwijać zdolności wykrywania i eliminowania zagrożeń przez programy ochronne, a także by identyfikować i badać zachowanie zagrożeń komputerowych i mobilnych. Kraków był jednym z pierwszych na świecie miejsc, gdzie firma postanowiła otworzyć swoją placówkę.

Kamil Sadowski, analityk zagrożeń firmy ESET, podkreśla, że praca w krakowskim laboratorium polega na analizie próbek wirusów atakujących użytkowników na świecie, ale w szczególności komputery i smartfony Polaków. – Nasze systemy samodzielnie identyfikują zagrożenia, dzięki rozbudowanym mechanizmom heurystycznym, które wykorzystują metody uczenia maszynowego – mówi Sadowski i dodaje, że w przypadku bardziej skomplikowanych procesów analitycy ESET pracują indywidualnie, analizując zagrożenia, opisując, kategoryzując, a następnie opracowują sposoby ich detekcji, usuwania i prewencji.

Pracują dla Google

Kolejnym zagadnieniem, którym zajmuje się krakowskie biuro ESET jest funkcjonalność programów ochronnych, wykorzystywanych m.in. przez firmę Google. ESET jest odpowiedzialne za stworzenie innowacyjnego skanera antywirusowego wbudowanego w przeglądarkę Chrome, który wykrywa i usuwa niechciane oprogramowanie. To unikalny projekt dla całej branży bezpieczeństwa IT.

– W przypadku tego projektu usuwamy między innymi niechciane reklamy lub oprogramowanie, które wbrew naszym działaniom zmienia wyniki wyszukiwania – mówi Marcin Gajewski z ESET. Kolejnym projektem realizowanym przez krakowskie laboratorium było stworzenie skanera UEFI, który pozwala odczytać zawartość UEFI, będącego następcą systemu BIOS. W skrócie skaner pozwala analizować dane z wykorzystaniem heurystyki, której działania można porównać do sztucznej inteligencji, która pozwala wykrywać nowe, nieznane zagrożenia komputerowe.

ESET szuka najlepszych ekspertów IT

Krakowskie laboratorium ESET istnieje od 2008 roku. Od prawie dekady liczba jego pracowników stale się powiększa, dlatego też firma postanowiła w tym roku przenieść się do nowej siedziby, zlokalizowanej przy ul. Jasnogórskiej 9. Jak tłumaczy Łukasz Wojdała, prezes zarządu ESET Polska, stworzenie całkiem nowej siedziby, było spowodowane rozwojem ośrodka.

– Dziś na prawie dwóch tysiącach metrów kwadratowych naszego biura, zatrudniamy siedemdziesięciu specjalistów i ekspertów z branży bezpieczeństwa IT – mówi Wojdała. – Wciąż planujemy poszerzać naszą kadrę o deweloperów, inżynierów oprogramowania, specjalistów ds. wydajności naszych produktów oraz analityków zagrożeń, by zawsze być o krok przed cyberprzestępcami.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up