Krakowskie lotnisko wyciszy mieszkania sąsiadom

Protest mieszkańców Zabierzowa w 2017 roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kraków Airport przeznaczy 4,3 miliona złotych na wymianę drzwi czy okien sąsiadujących z lotniskiem mieszkańców. Wszystko po to, by w ich domach było ciszej.

Program portu lotniczego zakłada wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na zewnątrz budynków znajdujących się w Obszarze Ograniczonego Użytkowania (OOU). Celem jest poprawa komfortu akustycznego mieszkańców.

Lotnisko przeznacza na ten cel 4,3 miliona złotych z podziałem na domy jednorodzinne. Część, 2,8 mln złotych jest dla mieszkańców z zabudowy wielorodzinnej. Pozostałe 1,5 mln złotych będzie do dyspozycji właścicieli domów.

–  Chcemy faktycznie pomóc mieszkańcom poprzez sfinansowanie wymiany zewnętrznej stolarki – okien i drzwi – na taką, która będzie miała odpowiednio wysoką izolacyjność akustyczną. Program jest w stu procentach finansowany ze środków Kraków Airport – mówi Radosław Włoszek, prezes lotniska.

O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie, właściciele budynków lub mieszkań ze strefy OOU, które nie brały udziału w poprzedniej edycji programu. Wnioski można składać do 30 kwietnia.

Po wstępnym rozpatrzeniu wniosku, lotnisko na własny koszt przeprowadzi pomiar akustyczny zgłoszonego budynku. Jeśli ten zakwalifikuje się do programu, Kraków Airport przyzna dotację, zarówno na demontaż starej stolarki, jak i zbudowanie nowej.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up